Comunicat:
Modul în care primarul Cosmin Andrei doreÈ™te să administreze municipiul BotoÈ™ani, ne uimeÈ™te pe zi ce trece prin măsurile pe care le ia în puÈ›inele proiecte pe care le coordonează. Mai exact, de astăzi, 15 martie, Primăria Municipiului BotoÈ™ani a închis GradiniÈ›a cu Program Prelungit nr.22 , situată pe strada Parcul Tineretului, pentru efectuarea lucrărilor de modernizare în vederea obÅ£inerii autorizaÅ£iei la incendiu. Astfel, decizia primarului Cosmin Andrei i-a determinat pe cei 292 de preÈ™colari să treacă în sistem on- line.
Sincer, nu È™tiu dacă scopul părinÈ›ilor care duc copiii la grădiniță este să faca cursuri pe tabletă, telefon sau laptop? Cei care au ajuns la o asemenea decizie, oare s-au gândit ce vor face acei părinÈ›i care nu au bunici sau alte rude la care să apeleze pentru a sta cu cei mici, atunci când ei sunt la serviciu? Nu contest faptul că orice unitate È™colară trebuie să fie în conformitate cu toate autorizaÈ›iile solicitate de instituÈ›iile statului, dar înainte de a închide o gradiniță în mijlocul unui an È™colar ar fi trebuit să se ia în calcul È™i efectele pe care le produce această situaÈ›ie, atât de neobiÈ™nuită. Toate lucrările de renovare È™i de modernizare trebuie să fie programate în aÈ™a fel încât să nu fie afectat actul educational , iar preÈ™colarii să poată frecventa grădiniÈ›a. Mai ales că, să nu uităm că unitățile È™colare au fost închise pentru o perioadă de timp din cauza Coronavirusului , deci ar fi fost timp È™i pentru astfel de lucrări administrative din partea Primăriei BotoÈ™ani, sau în perioada verii când copiii sunt în vacanÈ›a de vară.
Dar, se pare că aÈ™a e la noi, totul trebuie să fie pe dos È™i contrar lucrurilor normale È™i fireÈ™ti. Mă gândesc cu groază, dacă aÈ™a va fi tot mandatul domnului primar, plin de astfel de decizii controversate È™i ciudate.
Comunicat emis de Cătălin Silegeanu, vicepreÈ™edintele Patronatului NaÈ›ional Român.
