RAMAS BUN! - Cu Ion Bordeanu despre onoare, pasiune si fotbal de calitate!

RAMAS BUN! - Cu Ion Bordeanu despre onoare, pasiune si fotbal de calitate!

Ion Bordeanu, o viata in slujba sportului! Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

A jucat alaturi de Dobrin, Dembrovski, Raducanu, Cornel Dinu, Sandu Boc, Lupescu. Fostul mare portar al CS Botosani, Ion Bordeanu, una dintre legendele fotbalului botosanean, decedat in urma cu doua zile, vorbea acum doi ani despre cum era fotbalul si despre blaturile din perioada anilor '70-'80, intr-un interviu acordat ziarului Sportul Botosanean (3 aprilie 2006).

Dupa 14 ani in care evoluase numai pentru CS Botosani, fostul portar Ion Bordeanu era dezamagit ca niciunul dintre conducatorii din ultimii ani nu l-au chemat alaturi de echipa. Ion Bordeanu spunea in urma cu doi ani ca ar reveni langa echipa "gratis si fara nicio functie" in momentul in care fiul sau, Valeriu, se va intoarce sa evolueze pentru FC Botosani.

INTERVIU ION BORDEANU, SPORTUL BOTOSANEAN, 3 aprilie 2006

REP. Cum au fost inceputurile in fotbal si cand ati debutat la CS Botosani?

In 1969 am fost adus de Gheorghe Vieru la echipa postei, fosta PTTR, actuala AS Victoria. Am stat mai bine de doi ani, dupa care am plecat la Textila Botosani, unde am jucat putin deoarece a trebuit sa plec in armata. Cat am facut stagiul militar am jucat la Viitorul Braila, am revenit la Botosani la CS, dar cei din conducere m-au trimis la Bucecea. Dupa un meci dintre Metalul Botosani si Siretul Bucecea, atat antrenorul de atunci, Costica Radulescu, cat si seful de la securitate, colonelul Holubas, au spus sa vin inapoi la CS. Din 1974 si pana in 1988 am jucat numai la CS Botosani.In toata aceasta perioada au existat multe oferte, sa plec inclusiv la divizia A, dar eu am vrut sa joc numai la Botosani.

REP. Retragerea a fost intr-un meci demonstrativ, in care adversari au fost Dobrin, Rica Raducanu sau Nicolae Lupescu...

A fost poate cea mai frumoasa amintire din cariera mea. Am jucat alaturi de Dobrin, Dembrovski, Raducanu, Cornel Dinu, Sandu Boc, Lupescu. Imi aduc aminte ca, la pauza meciului, Angelo Niculescu m-a chemat in vestiarul echipei nationale si mi-a zis "Bordeanu, in repriza asta o sa aperi in poarta echipei nationale, pentru ca Rica Raducanu o sa fie Gullit". A fost o mare onoare pentru mine sa joc in aceeasi echipa cu o parte din cei mai mari jucatori ai Romaniei.

CITESTE INTREGUL INTERVIU PE www.sport.botosani.ro

 
 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

Saturday, 27 June 2026

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

Saturday, 27 June 2026

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...