O candelă lăsată nesupravegheată a făcut dezastru într-o garsonieră din Săveni: Vecinii au chemat pompierii!

Din cauza unei candele lăsată nesupravegheată, într-o garsonieră situată la etajul II al unui bloc din orașul Săveni a avut loc un incendiu.În momentul producerii evenimentului, proprietara nu era acasă.

Vecinii au observant că iese fum pe geamul de la balcon și au chemat pompierii.

La caz a ajuns, în cel mai scurt timp, un echipaj din cadrul Stației de Pompieri Săveni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă. Pompierii au constat faptul că ardeau cu flacără și degajări de fum bunurile din balcon, o ușă, dar și mai multe articole de îmbrăcăminte din cameră și au acționat rapid astfel încât incendiul să nu se extindă la întreaga locuinţă. Aceștia au evacuat, preventiv, trei locatari. Alte zece persoane au ieșit singure din interior, până la sosirea forțelor de intervenție. 

 

Nimeni nu a avut nevoie de îngrijiri medicale .

„Pentru înlăturarea pericolului de incendiu, vă recomandăm:

- nu lăsați candelele sau lumânările aprinse, nesupravegheate. Cel mai bine este să le stingeţi pentru a evita producerea unui incendiu, în lipsa dumneavoastră;

- nu puneți candelele aprinse aproape de lucrurile care se pot aprinde uşor (mobilier, perdele, ziare etc.), în locuri în care pot ajunge copiii mici şi animalele de companie, pentru a nu le răsturna şi provoca incendii.

- așezați întotdeauna candelele sau lumânările pe o suprafaţă netedă, rezistentă la căldură;

- nu adormiţi cu candelele sau lumânările aprinse”, transmite ISU.

Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea portalului fiipregatit.ro sau prin intermediul aplicației DSU, care poate fi descărcată gratuit din Google Play Store și AppStore

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...