Municipiul Botoşani şi mai multe comune învecinate au fost periate în ultimele două zile de echipaje de poliţişti şi jandarmi, alături de lucrători de la Biroul de Imigrări, într-o acţiune ce a avut ca scop combaterea infracţiunilor contra patrimoniului şi a comerţului ilicit, precum şi pentru impunerea normelor rutiere.
În cadrul acţiunilor, poliţiştii au legitimat 359 de persoane şi au efectuat 52 de controale la agenţi economici. De asemenea, în urma valorificării unor informaţii, au fost efectuate patru percheziţii domiciliare, autorizate de Judecătoria Botoşani, pentru depistarea produselor din tutun şi alcool. În plus, pe linie rutieră, au fost organizate şapte filtre, în vederea impunerii normelor de circulaţie şi depistării transporturilor ilegale de material lemnos, legume, fructe şi produse accizabile.
Cu prilejul activităţilor, poliţiştii au constatat şase infracţiuni şi au aplicat 85 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 38.000 lei. De asemenea, au fost ridicate în vederea confiscării mărfuri în valoare totală de peste 143.000 lei, constând în ţigarete, alcool, material lemnos precum şi un autovehicul.
De exemplu, joi dimineaţă, poliţiştii Secţiei de Poliţie Rurală nr. 1 Botoşani au depistat pe strada Sucevei din municipiu o autoutilitară condusă de un tânăr de 23 de ani, din localitatea Vicovu de Sus, judeţul Suceava, care transporta material lemnos. În urma verificărilor efectuate s-a constatat că acesta nu deţine documente legale de provenienţă şi transport a mărfii. Ca atare, şoferul a fost sancţionat conform Legii 171/2010, cu amendă în cuantum de 5.000 lei, iar cantitatea de 4,3 metri cubi de material lemnos, precum şi autoutilitara au fost indisponibilizate în vederea confiscării.
Vineri, poliţiştii Sectiei de poliţie Rurală nr. 3 Hlipiceni şi cei din cadrul Serviciului de Ordine Publică au identificat pe raza localităţii Truşeşti un tânăr de 25 de ani din oraşul Ştefăneşti, care transporta 332 de pachete de ţigări, de provenienţă Republica Moldova. Tânărul este cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă.
Municipiul Botoşani şi comunele limitrofe, periate de poliţişti şi jandarmi. Şase infracţiuni depistate şi amenzi consistente aplicate
Stiri BotosaniVineri, 6 Octombrie 2017Eveniment1592 vizualizăriÎn două zile, 359 de botoşăneni şi nu numai au fost legitimaţi de echipe mixte formate din poliţişti, jandarmi şi specialişti de la Biroul de Imigrări, în cadrul unor acţiuni organizate pentru combaterea infracţiunilor contra patrimoniului şi a comerţului ilicit, precum şi pentru impunerea normelor rutiere. Iar rezultatele nu au întârziat să apară.
Spune-ne opinia ta
Articole similare
Amplă acțiune a polițiștilor pe drumul Botoșani-Suceava, cu aparatele radar!
2078
Controalele poliţiştilor pe drumurile din judeţ, încheiate cu zeci de sancţiuni!
329
Nimic nu îl oprește: Fără permis de mai bine de un an, a urcat la volan! În ce stare l-au găsit polițiștii!
1524
Acțiuni intensificate pe drumurile din județul Botoșani pentru prevenirea accidentelor
1255
Zeci de firme din județul Botoșani, "călcate" de oamenii legii!
1295
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
777
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
76
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
300
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...