Principalele obiective ale acÅ£iunilor sunt combaterea indisciplinei pietonilor, combaterea neacordării priorităţii de trecere vehiculelor care au acest drept ÅŸi pietonilor aflaÅ£i în traversarea regulamentară a drumului public, precum ÅŸi combaterea nerespectării regimului legal de viteză, prin prezenÅ£a activă a poliÅ£iÅŸtilor rutieri pe sectoarele de drum cu risc rutier ridicat.
Astfel, pe parcursul zilelor de luni şi marţi, au fost organizate acţiuni preventiv-reactive, pentru combaterea nerespectării normelor rutiere de către pietoni şi prevenirea evenimentelor rutiere.
AcÅ£iunea s-a desfăşurat atât în mediul urban, pentru combaterea nerespectării normelor rutiere privind traversarea drumului public, cât ÅŸi în mediul rural pentru sancÅ£ionarea prezenÅ£ei/deplasării neregulamentare a pietonilor pe drumurile publice.
Astfel, poliţiştii au aplicat 213 sancţiuni contravenţionale, din care 78 pietonilor pentru traversarea prin loc nepermis a drumului public şi 9 pentru deplasare neregulamentară pe partea carosabilă.
Pentru abaterile constatate, în 34 de cazuri, poliÅ£iÅŸtii au aplicat amendă contravenÅ£ională, iar în celelalte 53, a fost aplicată sancÅ£iunea avertismentului.
