Început de săptămână macabru. Ziua și sinuciderea în județul Botoșani

Sinucideri în cascadă la Botoșani. De la începutul săptămânii, în fiecare zi, a fost înregistrat câte un caz de sinucidere. Este vorba exclusiv de bărbați cu vârste și statut social diferite. În afară de un caz de gelozie, motivele sinuciderilor sunt încă necunoscute.

Început de săptămână macabru în județul Botoșani. Este ziua și sinuciderea. Pe scurt, au fost înregistrate trei cazuri de sinucidere, în tot atâtea zile. Este vorba despre bărbați, cu vârste și statut social diverse, de la directori de marea companie, la agricultor. În cea mai mare parte a cazurilor motivele sinuciderilor sunt necunoscute deși se bănuiește că este vorba despre depresie, scrie ziarul Adevărul.ro.

 

Director de companie găsit mort într-o fântână

Unul dintre botoșănenii care se bănuiește că s-a  sinucis, de la începutul săptămânii, a fost directorul unei importante companii de confecții din Botoșani. Acesta avea 42 de ani și a fost găsit de soția acestuia, înecat într-un puț la demisolul casei în care locuia.

Din primele verificări se pare că ar fi fost vorba de o sinucidere. Zvonurile spun că bărbatul s-ar fi aruncat în puț la finalul unei petreceri la care a participat. Nu se cunosc însă motivele care ar fi stat la baza acestui gest teribil. În acest caz a fost deschis un dosar pentru ucidere din culpă.

S-a sinucis din cauza geloziei

Un alt caz de sinucidere în ultimele trei zile a avut loc în orașul Darabani. Este vorba tot despre un bărbat, de 46 de ani, de această dată. În cazul dărăbăneanului nu există dubii privind suicidul. Acesta a fost găsit spânzurat într-o anexă a gospodăriei. Bărbatul era căsătorit și avea doi copii.

Motivul care a stat la baza sinuciderii este cunoscut în această situație. Pe scurt, localnicii spun că acesta și-ar fi pus capăt zilelor din cauza geloziei. Mai precis, acesta ar fi crezut că soția îl înșală. Și în acest caz a fost deschis un dosar pentru ucidere din culpă.

Bărbat găsit spânzurat în casă

Al treilea caz de sinucidere din această săptămână a fost înregistrat în comuna Albești. Este vorba despre un bărbat de 74 de ani care a fost găsit spânzurat în propria locuință. Trupul neînsuflețit a fost descoperit chiar de soția acestuia. Nici în acest caz nu se cunosc motivele pentru care bărbatul a ales să încheie socotelile cu viața.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...