Încă o veste bună pentru români: Din 31 martie 2025, pot intra fără viză în Statele Unite!

Istoria pare că se desfășoară foarte rapid pentru România în această perioadă, a susținut prim-ministrul României.

„Au trecut doar 10 zile de când am fost admiși pe deplin în spațiul Schengen, iar astăzi am primit de la Departamentul de Stat și Departamentul pentru Securitate Internă anunțul oficial al includerii țării noastre în programul Visa Waiver.

Sunt două evenimente esențiale care confirmă recunoașterea României pe scena internațională și în relația sa cu partenerii strategici.

Dincolo de faptul că românii nu vor mai pierde timp și bani pentru a-și lua vize pentru SUA, decizia de azi are în primul rând o valoare simbolică. Pentru că este un semn clar al încrederii Statelor Unite ale Americii în țara noastră, în instituțiile noastre și în cetățenii noștri. Dar este și o recunoaștere a progresului pe care l-am făcut în ultimii ani, a reformelor pe care le-am implementat și a apropierii noastre de standardele euroatlantice”, a declarat Ciolacu.

 

Premierul a precizat că astăzi putem vorbi cu mândrie despre succesul românesc, despre succesul întregii noastre societăți.

„Și sper ca alături de Schengen, acesta să fie un punct de cotitură în ceea ce privește modul în care trebuie să acționăm ca să atingem succesul. Mult prea mult timp am stat încremeniți în lamentări.

A da vina mereu pe alții, a vorbi continuu despre nedreptăți și cetățeni de mâna a doua nu produce nimic bun în afară de frustrare. Acesta este un mod de lucru superficial care s-a dovedit de-a lungul timpului falimentar în raport cu atingerea obiectivelor mari de țară.

Astăzi demonstrăm fără îndoială că atunci când avem un plan clar, oameni determinați să îl aplice și parteneri de încredere nu avem cum să nu reușim”, a arătat șeful Executivului.

Continuarea pe realitatea.net.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...

Noi măsuri dispuse de CJSU în contextul codului ROȘU de caniculă la Botoșani, se impun și restricții de circulație!

astăzi, 15:27

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Botoșani s-a întrunit, astăzi, în ședință extraordinară și a adoptat noi măsuri pentru protejarea populației și limitarea efecte...