Un accident mai puțin obișnuit s-a petrecut în zona industrială a municipiului Botoșani, o femeie în vârstă de 70 de ani fiind transportată la spital, unde a fost diagnosticată cu contuzie la nivelul şoldului şi membrelor inferioare.
Martorii spun că șoferul unui autoturism marca Peugeot (înmatriculat în Franța), care circula dinspre Gară către Zona Industrială, a încercat să evite niște pietoni la intersecția de la Romstal, a tras de volan, moment în care a intrat pe linia de tramvai, ajungând pe scuar, rănind-o pe femeia în vârstă de 70 de ani.
Un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani a ajuns la fața locului, victima fiind preluată și transportată la Urgențe. Pacienta era stabilă hemodinamic, ea urmând să fie supusă investigațiilor suplimentare, după ce a fost diagnosticată cu contuzie la nivelul şoldului şi membrelor inferioare.
Șoferul, în vârstă de 28 de ani, nu era sub influența băuturilor alcoolice. În cauză a fost întocmit un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.