În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case din satul Storești, comuna Frumușica.
Jandarmii botoșăneni au intervenit în urma apelului 112 făcut de proprietarii locuinței și au reușit în scurt timp prinderea șarpelui periculos cu ajutorul cleștelui din dotare.
Vipera a fost eliberată în siguranță într-o zonă împădurită, departe de zonele locuite.
„Recomandăm cetățenilor care se confruntă cu situații similare să nu se apropie de șerpii pătrunși în curte sau în locuințe, să îi supravegheze cu atenție, astfel încât să cunoască locul unde se află și să solicite sprijinul autorităților competente prin apel la numărul unic de urgență 112, în vederea îndepărtării pericolului”, transmit jandarmii botoșăneni.
