Copil în comă alcoolică, găsit inconștient pe un imaș!

Cazul unui copil în vârstă de 9 ani i-a uimit pe medicii chemați duminică seara să acorde ajutor unui pacient care ar fi fost victima unui accident de bicicletă. Copilul a fost găsit inconștient pe un imaș în apropiere de orașul Flămânzi. Cadrele medicale au constatat imediat că minorul nu fusese victima unui accident, acesta neprezentând niciun traumatism. 

Pacientul a fost transportat la secția de Pediatrie, după ce mai întâi a fost stabilizat. Din păcate, informațiile despre copil au fost destul de dificil de obținut, pentru că mama acestuia era în stare de ebrietate. După ce medicii au luat în calcul și o eventuală intoxicație, fiind efectuate o serie de teste medicale, mama și-a adus aminte că, de fapt, fiul ei ar fi băut puțină bere. 

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Botoşani şi poliţiştii de la Inspectoratul de Poliţie Botoşani au reacționat  în acest caz. „Copilul este internat în spital. Facem verificări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a petrecut incidentul şi aşteptăm rezultatele anchetei declanşate de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului, care urmează să stabilească şi ce măsuri trebuie luate în acest caz”, a declarat pentru Mediafax purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Botoşani, Maria Carp

La rândul lor, reprezentanţii Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Botoşani spun că nu au primit încă o informare oficială din partea spitalului legată de situaţia copilului, însă s-au autosesizat şi marţi au început verificările în teren. "Cu privire la acest caz, noi ne-am autosesizat. Nu am primit deocamdată o sesizare de la Spitalul de Copii şi urmează să facem demersurile de identificare a copilului şi a familiei pentru a se efectua mai departe evaluarea şi a se stabili dacă acest copil se află în situaţie de risc şi dacă se impune instituirea unei măsuri de protecţie”, a declarat și Mirela Damian, asistent social în cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Botoşani.

Cazul de la Flămânzi vine la doar câteva zile după ce un alt minor, în vârstă de 11 ani, a ajuns la spital în comă alcoolică. Băiatul din Durnești ar fi băut împreună cu mai mulți prieteni, după care a plecat acasă, unde locuiește cu bunicii. Când a intrat pe ușă, băiatul s-a prăbușit în fața bunicii. Femeia a sunat la 112, la fața locului ajungând o ambulanță de la Trușești, echipajul care a evaluat situația solicitând, la rândul său, sprijin de la Botoșani. Copilul a fost preluat în stare de comă și transportat la secția de Pediatrie. Aici a fost stabilizat și suptavegheat medical, el fiind internat ulterior pe secția de reanimare. Și în acest caz, a fost sesizată Direcția pentru Protecția Copilului Botoșani.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

astăzi, 18:46

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...

Mobilierul de grădină și terasă: cum alegi piesele potrivite pentru un design modern?

astăzi, 18:17

Un design modern nu se rezumă doar la aspect. Contează felul în care materialele rezistă în timp, cât de ușor întreții suprafețele, cum folosești spațiul de care dispui...

Cetatea Suceava a transferat patru jucători, unul vine de la FC Botoșani!

astăzi, 18:00

Achizițiile clubului Cetatea 1932 Suceava continuă cu patru jucători - care se vor alătura echipei lui Petre Grigoraș începând cu 1 iulie - cu experiență în Liga a II-a și ch...