Lectorat pe tema bullying-ului cu participarea părinților, organizat de o școală din județ

Astăzi, 12 aprilie 2022, la Școala Gimnazială Nr.2 Tudor Vladimirescu - Albești s-a desfășurat lectoratul cu părinții cu tema: Bullying-ul în școală, activitate ce și-a propus informarea și consilierea părinților cu privire la această formă specifică de violență prezentă în mediul școlar și, din păcate, și în școala noastră.

Părinții au fost informați despre noua prevedere introdusă în Legea educației, potrivit căreia ” În unităţile de învăţământ şi în toate spaţiile destinate educaţiei şi formării profesionale sunt interzise comportamentele care constau în violenţa psihologică – bullying” și au aflat în ce constă fenomenul de bullying.

 

În cadrul activității au participat: d-na consilier superior, Gavrilescu Petra (reprezentatul Primăriei), preotul paroh, Apetri Ioan și profesorul de religie penticostală din școală, Marcu Samuel. Aceștia au vorbit despre importanța educației morale pe care copiii o primesc încă din primii ani de viață și despre însemnătatea modelelor din familie, care contribuie la formarea tinerilor.

Reprezentanții poliției, Agent Deleanu Teodor și Agent Achiței Vlad au discutat despre conștientizarea fenomenului de violență în școală și susținerea unor măsuri de stopare a comportamentelor de tip bullying.

Profesorul consilier școlar Irina Grosu a prezentat părinților tipurile de comportamente care pot fi încadrate în această formă particulară de violență, de ce apare fenomenul de bullying sau cyberbullying, care este profilul psihologic al agresorilor sau al victimelor și, nu în ultimul rând, care ar trebui să fie reacția copiilor martori la aceste incidente. De asemenea, părinții au aflat cum pot recunoaște semnele care indică faptul că un copil este hărțuit, ce pot face în aceste situații, care sunt efectele asupra dezvoltării ulterioare a copilului.

Părinții prezenți au relatat că sunt bucuroși că au participat la această activitate, că sunt necesare aceste discuții între familie și școală și regretă că sunt încă mulți părinți care nu colaborează cu școala și nu conștientizează efectele pe termen lung ale unor comportamente de acest gen.

(Comunicat de presă)


 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...