„Învățăm să reciclăm”. Copii învățați de șeful Gărzii de Mediu să recicleze selectiv (Foto)

Scopul activității a fost acela de a-i implica pe elevi în procesul de reciclare selectivă, de a le oferi motive de conștientizare a importanței reciclării și de a le crea un comportament ecologic.

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 2 Tudor Vladimirescu-Albești, coordonați de director prof. Chitic Mihaela, prof. Herghiligiu Simona și prof. Zănoagă Loredana, au participat la activitatea „Învățăm să reciclăm”, organizată în colaborare cu Garda de Mediu din Botoșani.

Comisarul-șef al Gărzii de Mediu din Botoșani, Cristina Kashyap, a creat o activitate interesantă și interactivă, învățându-i pe copii culorile fiecărui coș de gunoi în vederea reciclării selective.

 

”Astfel, elevii școlii noastre au conștientizat că albastrul este pentru hârtie și carton, galben pentru plastic și metal, verde pentru sticlă, maro pentru deșeuri biodegradabile (resturi de legume și fructe), iar negru pentru deșeuri menajere (resturi alimentare). De asemenea, copiii au participat la un joc ce presupunea ca ei înșiși să aplice noțiunile teoretice învățate”, au transmis reprezentanții școlii.

Activitatea a fost completată cu discuții libere despre importanța reciclării selective, despre modul corect de a colecta sticle, pet-uri sau hârtie, despre importanța protejării apelor, întrucât reprezintă principala sursă de viață și despre cum toate aceste produse reciclate ajung din nou să fie folosite de către noi, cetățenii, întrucât din ele sunt realizate haine și sticle din plastic.

Scopul activității a fost acela de a-i implica pe elevi în procesul de reciclare selectivă, de a le oferi motive de conștientizare a importanței reciclării și de a le crea un comportament ecologic, spun profesorii Chitic Mihaela și Herghiligiu Simona.




 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...