Întreaga activitate a fost organizată având ca motto un punct de vedere al Mariei Montessori: 'Să nu-i educăm pe copiii noştri pentru lumea de azi. Această lume nu va mai exista când ei vor fi mari şi nimic nu ne permite să ştim cum va fi lumea lor. Atunci să-i învăţăm să se adapteze".
Consecventă obiectivelor sale de a participa activ la amplul program de perfecţionare a cadrelor didactice, program sugerat de ISJ Botoşani, Şcoala Hăneşti a organizat sâmbătă, 27 mai 2017, o întâlnire a consilierilor educativi ai şcolilor din zona Săveni. Moderat de profesor Otiliea Sandu, inspector şcolar ce are în atribuţii şi activitatea educativă din şcoli, la întâlnire au fost prezenţi consilierii educativi din şcolile Ştiubieni, Vlăsineşti, Dobârceni, Dângeni, Ripiceni, Ungureni, Plopenii Mari, Coţuşca, Drăguşeni, Adăşeni, Săveni şi Hăneşti.
Agenda zilei a cuprins problematica valenţelor educative ale activităţilor nonformale, cu raportare şi la experienţa Şcolii Hăneşti (prof. Vieriu Marinela, responsabil comisie curriculum), o secvenţă din proiectul „Ion Creangă şi lumea copilăriei”, elevii clasei a VII-a prezentând „Soacra cu trei nurori” (prof. Hriţac Rodica, consilier educativ), exemple de bună practică – cercuri şcolare, activităţi de weekend ale elevilor, teme de cercetare etc. – (prof. Manole Lucian, directorul şcolii) şi viziune şi legislaţie din perspectiva activităţilor nonformale (prof. Otiliea Sandu, inspector şcolar de specialitate). (Comunicat de presa)
Întâlnire a consilierilor educativi din zona Săveni, la Școala Hănești - FOTO
Stiri BotosaniLuni, 29 Mai 2017Educație1116 vizualizăriSpune-ne opinia ta
Articole similare
Școala Hănești a scos volumul "Comunicarea școală-familie"
Duminică, 9 Decembrie 2018
619
619
Universul metaforei prin ochi de copil: Karina Lercă
Luni, 12 Iunie 2017
538
538
"Oltenia pentru Moldova" a continuat la Școala "Teofil Vâlcu" din Hănești! FOTO
Joi, 8 Iunie 2017
759
759
Debut editorial la 12 ani: "Gânduri și anotimpuri"
Vineri, 19 Mai 2017
367
367
Schimb de experiență pe probleme de marketing educațional, la Școala Gimnazială "Teofil Vâlcu" Hănești
Vineri, 24 Martie 2017
2500
2500
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
Vineri, 26 Iulie 2024
802
802
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
Vineri, 26 Iulie 2024
80
80
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
Vineri, 26 Iulie 2024
310
310
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...