EduPedu: Ministrul Educației asociază public învățământul profesional cu analfabetismul funcțional

În încercarea de a combate prejudecățile elevilor și părinților despre învățământul profesional și tehnic, ministrul Daniel David leagă această ramură de analfabetismul funcțional. Într-un comunicat publicat pe site-ul Ministerului Educației, ministrul Daniel David remarcă într-o declarație următoarele: „Sper ca elevii să caute cu încredere această modalitate educațională, nu să o vadă, cum se mai întâmplă uneori acum, ca pe o variantă reziduală/periferică a filierelor teoretice sau vocaționale, generând în unele zone și cote crescute de analfabetism funcțional.”

 

Oficialul, cercetător, om de știință, fost rector și profesor universitar, a făcut afirmația fără să prezinte date despre analfabetismul funcțional din zona învățământului profesional.

Potrivit Edupedu, singurul studiu riguros și cu valoare științifică recunoscută la nivel internațional, care măsoară nivelul de alfabetizare funcțională este PISA, care se aplică pe elevii alfați în sistemul școlar la vârsta de 15 ani, o dată la 3 ani. Ministerul Educației și Cercetării nu a realizat niciodată o altă cercetare care să arate nivelul de alfabetizare din sistemul de învățământ, cu atât mai puțin din învățământul secundar superior (adică licele teoretice, vocaționale și profesionale/tehnologice).

Citește și Școala din Botoșani care de peste 80 de ani le oferă elevilor o brățară de AUR!

Declarația ministrului ridică semne de întrebare cu privire la modul în care este înțeles acest segment al sistemului de educație și la riscurile stigmatizării lui chiar în momentul în care se încearcă revalorizarea sa.

Ministerul Daniel David prezenta, în declarația sa, reorganizarea învățământului profesional și tehnologic, prevăzută în Legile 198 și 199/2023.

Prin două ordine de ministru semnate de Daniel David, începând cu anul școlar 2026–2027, vechiul model al „școlilor profesionale” va fi înlocuit cu liceele de 3 ani. Adică elevii fac școala profesională la liceu, pot ieși în piața muncii după 3 ani de studiu, dacă vor calificare de nivel 3, sau pot continu cu clasa a XII-a, dacă vor să termine liceul (calificare nivel 4 cu sau fără diplomă de Bac).

Potrivit declarației oficiale, noul model va permite elevilor să obțină calificări profesionale în mai multe etape și să aibă acces, ulterior, inclusiv la învățământul universitar. În paralel, Ministerul promite introducerea unui nou curriculum pentru filiera tehnologică, menit să o facă „atractivă” și să rupă percepția că ar fi o variantă de rezervă față de liceele teoretice sau vocaționale.

Analfabetism funcțional înseamnă incapacitatea de a folosi în viața reală cunoștințele teoretice dobândite la școală. Este vorba despre „elevi care știu să citească, dar nu înțeleg ce citesc, nu pot extrage informații, nu pot face inferențe sau să analizeze un text”, mai scrie Edupedu.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneanca dată dispărută în Italia, găsită după zile de îngrijorare! „Eu sunt bine, dar soțul meu…”

astăzi, 18:18

Botoșăneanca plecată la muncă în Italia, care fusese dată dispărută după ce familia nu a mai reușit să o contacteze, a transmis că este bine și că situația a pornit de la o ne&icir...

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...