Bătaie de cap cu recuperarea taxei auto! Ce soluţie au la îndemână botoşănenii!

Odată cu liberalizarea înmatriculării autovehiculelor second-hand aduse din străinătate, a apărut un fenomen neplăcut. Botoşănenii care sperau să-şi recupereze taxa de mediu nu mai şanse în acest sens, pentru că au dispărut, prin abrogare, normele metodologice.

Bătaie de cap cu recuperarea taxei auto! Ce soluţie au la îndemână botoşănenii!

   FOTO: Ştiri.Botoşani.Ro

Dispariţia timbrului de mediu a declanşat o inflaţie de înmatriculări de autovehicule second- hand la Serviciul Public Comunitar Regim Permise Auto şi Înmatriculări.

Orice botoşănean care şi-a dorit maşina şi-a "comandat-o" din Vest, Germania în special, şi a răbdat câteva zile sau săptămâni până când şi-a înmatriculat-o fără să mai plătească taxe de mediu şi timbre de mediu. Problema este că odată cu ordonanţa care reglementa timbrul de mediu a fost eliminată şi procedura administrativă prin care se recuperau banii din taxele anterioare. Astfel că singura variantă rămasă la îndemâna botoşănenilor este datul în judecată.

"Cererile pe cale administrativă, prin Fisc, se puteau face strict pentru taxele achitate între perioada ianuarie 2007 – decembrie 2012, în speță pentru taxa de prima înmatriculare, taxa pe poluare și taxa pe emisii poluante. Chiar şi aşa, taxa se restituia în cinci ani. Acum, însă, s-a prescris dreptul de acţiune împotriva statului", spune un avocat botoşănean.

Practic, prin abrogarea ordonanței doar cei care și-au înmatriculat mașinile în anul 2012 mai pot solicita sumele și doar în instanță. Înainte de această dată, recuperarea taxei este prescrisă, iar șoferii nu mai pot cere banii înapoi. Începând cu 2013, s-a introdus timbrul de mediu, pentru recuperarea căruia trebuia mers oricum în instanță.

"Singurele restricții ar fi termenul de prescripție de cinci ani precum şi obligativitatea ca autoturismul să fi fost adus dintr-un stat al UE", explică avocatul.

Guvernul îi îndeamnă pe cei ce au de recuperat bani să aştepte "emanaţiile" unui grup de lucru care caută o posibilă soluţie.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...