Sucevenii cumpără o gară pentru a înființa un muzeu de artă contemporană!

Directorul unui muzeu anunță că va transforma o gară frumoasă, prea puțin folosită, într-un muzeu pe modelul gării pariziene Orsay.

În cadrul unei emisiuni la Radio Top, directorului Muzeului Național al Bucovinei din Suceava, Emil Ursu, a dezvăluit că există discuții pentru cumpărarea Gării Ițcani de la CFR și transformarea acesteia în muzeu de artă contemporană.

Inițiativa îi aparține președintelui Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan.

Muzeul Național al Bucovinei, care vrea să transforme gara în muzeu de artă contemporană, se află în subordinea Consiliului Județean. În prezent, în gara respectivă mai trag cîteva trenuri, însă nu există casă de bilete și nici o altă activitate comercială.

 

”Încă discutăm despre posibilitatea ca acea gară de la Ițcani să fie transformată în muzeu. Președintele Consiliului Județean a avut mai multe discuții la Ministerul Transporturilor. Până la urmă, concluzia a fost că aceasta aparținând CFR-ului, nu poate fi concesionată, poate fi doar închiriată sau vândută. Dacă este închiriată, atunci nu se pot depune proiecte de finanțare. Și atunci președintele a spus că mai bine o cumpărăm. Eu mi-aș dori să rămână și un mic segment de gară, pentru că devine mult mai interesantă și, bineînțeles, atractivă. Plus că mă gîndesc la o drezină care să transporte vizitatorii, turiștii, mă rog, de la Burdujeni. Urmează ca ei să-și facă evaluarea și așa mai departe. Este o procedură care va dura”, a declarat Emil Ursu, potrivit clubferoviar.ro.

Emil Ursu spune că, astfel, în Europa ar exista două gări care sunt muzeu: Orsay de la Paris și Ițcani de la Suceava. Recent, Emil Ursu a vizitat Muzeul Orsay, care a fost inaugurat în 1986, fiind amenajat în clădirea Gării d’Orsay, care a fost reconfigurată între anii 1983 și 1986.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...