Copiii care se afla in fata unui nou an scolar sunt asteptati duminica la Biserica Vovidenia, din Botosani, unde preotii se vor ruga in mod special pentru scolari, profesori, dar si pentru parintii care vor avea dificila misiune de a-si indruma copiii spre un viitor sigur.
In anii trecuti, multe unitati scolare invitau preoti care sustineau, in curtea scolii, scurte slujbe religioase de binecuvantare. In conditiile in care, anul acesta, ministrul Educatiei a recomandat ca elevii sa stea cat mai putin in curtea scolii si programul sa fie continuat in clasa, cu program normal, initiativa Bisericii Vovidenia este binevenita.
"Noi ne rugam mereu pentru scolari, dar duminica ne-am dori sa fie si ei alaturi de noi, in biserica", a spus parintele Gheorghe Viziteu, de la Biserica Vovidenia Botosani.
"Sa ne gandim ca nu numai copiii incep scoala, ci si noi, cei mari. Am inceput la 1 septembrie un nou an bisericesc. Sa incepem si noi o noua viata. Sa incepem scoala alaturi de copiii nostri", a spus si preotul paroh Partenie Apostoaie.
Copiii sunt asteptati sa participe la Sfanta Liturghie duminica dimineata, seara, de la ora 18.30, crestinii fiind asteptati la slujba Sfantului Maslu.
Slujba pentru scolari la Biserica Vovidenia!
Stiri BotosaniSâmbătă, 11 Septembrie 2010Cultură146 vizualizăriSpune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
Vineri, 26 Iulie 2024
761
761
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
Vineri, 26 Iulie 2024
73
73
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
Vineri, 26 Iulie 2024
298
298
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...