Excelenţa şi rezultatele deosebite ale acestora îi situează în galeria elitei societăţii în care trăim, festivitatea alternând acordarea distincţiilor cu momente artistice speciale.
După câteva momente de muzică şi dans, foarte apreciate de public, a urmat premierea olimpicilor, etapa care s-a dovedit a fi una bogată în diplome, dovadă a premiilor numeroase obţinute atât la nivel judeţean, cât şi naţional, premii care situează Colegiul Eminescu pe primul loc în rândul tuturor unităţilor de învăţământ din judeţ.
Nou înfiinţata formaţie folk a liceului a încântat publicul cu celebrele piese "Pădure nebună" şi "Nebun de alb", însă momentul de apogeu al festivităţii l-a constituit invitarea profesorilor pensionari ai liceului pe scenă, precum şi a celor actuali, reuniunea fiind una de-a dreptul emoţionantă.
Spectacolul s-a încheiat cu evolutia Atelierului de Teatru, care a prezentat "Şcoala lui Gufi", adaptare scenica după "Ţara lui Gufi" de Matei Vişniec şi pregătită de actriţa Lenuş Teodora Moraru.
Momentul a fost unul cu atât mai emotionant cu cât câţiva dintre elevii Atelierului de Teatru sunt anul acesta la finele clasei a XII-a şi aceasta a fost ultima lor reprezentaţie şcolară.
(Material realizat de Alexandra Bouariu, Colegiul National "Mihai Eminescu" Botosani)