Ce obligație ai dacă faci o descoperire arheologică? La cât ajunge recompensa

Recent, un jandarm din Botoşani a găsit un topor foarte vechi. Persoanele aflate în această situație trebuie să se supună în fața legii și pot intra în posesia unei recompense.

Ce obligație ai dacă faci o descoperire arheologică? La cât ajunge recompensa

   Foto: Gandul

Plimbările în anumite spații verzi ar putea veni cu surprize: o eventuală descoperire arheologică, de la micuțele monezi, până la oase, fosile sau chiar bucăți ale unor artefacte valoroase. Însă, în momentul în care o asemenea descoperire are loc, persoana în cauză are câteva obligații, potrivit legii.

Ce obligație ai dacă faci o descoperire arheologică în România

În ultimii ani, tot mai multe persoane și-au îndreptat atenția către „vânătoarea de comori”. Recent, au avut loc descoperiri arheologice valoroase, însă acest aspect generează o nouă responsabilitate în fața legii: „comoara” trebuie să fie declarată în termen de 72 de ore și, apoi, predată statului român. 

 

În urma acestui fapt, persoana care a făcut descoperirea și a predat-o statului poate primi o recompensă. Persoana care a făcut descoperirea arheologică ar putea primi o recompensă de până la 45% din valoarea obiectului găsit, potrivit Gandul.

În cazul în care o persoană utilizează un detector de metale, trebuie să dețină o autorizație în acest sens. La momentul actual, peste 20.000 de persoane dețin o autorizație, în România. Pentru a intra în posesia unei autorizații, persoana în cauză trebuie să se prezinte la Poliţia Judeţeană și să depună o cerere. Trebuie să plătească o taxă de 10 lei.

Oferirea unei recompense, însă, nu s-ar întâmpla întotdeauna, mărturisește un vânător de comori.

„Din păcate, nu am fost răsplătit niciodată, deşi am predat foarte multe obiecte importante. Dacă cei de la muzee ar răsplăti cu o bonificaţie, să se respecte pentru căutători, nu ar mai încuraja braconajul, detectarea la negru”, spune bărbatul din Timiș, arată Observatornews.ro.

Recent, un jandarm din Botoşani a găsit un topor foarte vechi.

„Din ce m-am informat eu, ar fi cam din perioada Cucuteni, epoca neolitică, având aproximativ 4500 de ani înaintea erei noastre. Artefactul se afla la o adâncime de aproximativ 40-50 de centimetri, să spun aşa, iar bucuria a fost una foarte mare. Că nu am mai avut aşa descoperiri până acum. Toporul a fost predat următoarea zi la Direcţia Judeţeană de Cultură Botoşani, conform legii”, spune jandarmul.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...