Economist botoșănean: Pe plan local creşterea euro avantajează câţiva agenţi economici, însă dezavantajează restul populaţiei

Efectele negative ale creşterii cursului valutar sunt cu mult mai multe. Populaţia resimte în coşul zilnic, în dobânzile bancare, în tranzacţiile raportate la moneda europeană. 

Creşterea monedei europene în raport cu moneda naţională avantajează exportatorii, însă dezavantajează restul populaţiei. Pe plan local, firmele care fac export sunt preponderent în domeniul textil. 

Statisticile arată că volumul exporturilor la nivelul judeţului a ajuns, în luna iunie, la 30,4 milioane de euro, iar industria textilă deţine un procent de 87%. Comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut volumul exporturilor a crescut cu 16%. Specialiştii spun că firmele exportatoare din industria textilă au un beneficiu diminuat din creşterea euro pentru că în acelaşi timp importă materiile prime. Statistic, din 24,2 milioane de euro volumul total al importurilor din aceeaşi lună menţionată, 74% au reprezentat materii prime din industria uşoară. 

Efectele negative ale creşterii cursului valutar sunt cu mult mai multe. Populaţia resimte în coşul zilnic, în dobânzile bancare, în tranzacţiile raportate la moneda europeană. 

 

"Creşterea cursului valutar aduce mai multe dezavantaje decât avantaje. Singurii avantajaţi sunt câţiva exportatori, însă restul populaţiei suferă. Să ne gândim numai la credite în euro contractate de cetăţeni sau persoane fizice şi mai ales că mai totul în ziua de astăzi se raportează la moneda europeană. Pe plan local nu avem aşa mulţi exportatori cum ne-am dori şi astfel numărul beneficiarilor sunt limitaţi, în plus vorbim de comerţ internaţional din industria textilă, unde valoarea adăugată este mai mică faţă de alte industrii", a declarat Gheorghe Sorescu, economist.

Ultima cotaţie a euro afişată de BNR este de 4,6469 lei. 

Presiunile de depreciere a leului au intervenit pe fondul creşterii mai rapide a importurilor faţă de exporturi a explicat guvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR).

"Ne confruntăm cu presiuni de depreciere pe leu, aşa cum au şi maghiarii şi polonezii, singură moneda care s-a apreciat în zona fiind coroana cehă. Tendinţa de depreciere a leului este mai de durata decât în cazul zlotului şi forintului", a spus Mugur Isărescu, la prezentarea Raportului trimestrial privind inflaţia

 

 

Spune-ne opinia ta

Articole similare

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...

Una dintre cele mai mari pensii din România, încasată de o botoșăneancă!

astăzi, 13:02

Renate Weber, venituri record de la stat Născută în Botoșani, Renate Weber, care ocupă funcția de Avocat al Poporului deși mandatul său a expirat de peste 2 ani, încasează una d...