Statutul poliţiştilor locali începe să prindă contur: Pe 19 martie intră în dezbaterea Senatului

"Necesitatea existenţei unui statut al poliţistului local este considerată imperioasă pentru sporirea autorităţii şi respectului în faţa cetăţenilor şi a celorlalte instituţii cu atribuţii poliţieneşti, pentru protejarea drepturilor poliţiştilor locali".

Demersurile declanșate la Botoşani în urmă cu trei ani, privind adoptarea Statutului poliţiştilor locali încep să prindă contur. Proiectul de lege iniţiat în acest sens şi susţinut de Uniunea Sindicatelor Poliţiştilor Locali din România (USPLR) a fost înaintat deja Parlamentului şi urmează să fie dezbătut de Senat. Marți, 19 martie, o delegaţie a USPLR a avut o întâlnire la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice cu viceprim-ministrul Daniel Vasile Suciu, ocazie cu care s-au purtat mai multe discuţii pe marginea proiectului legislativ.

La final, vicepremierul a anunţat că va susţine varianta de statut prezentată, aceasta primind aviz favorabil. La discuţii au participat din partea USPLR preşedintele Eugen Tone (Poliţia Locală Craiova), vicepreşedintele Viorel Mircea Costin (Poliţia Locală Târgu Mureş), vicepreşedintele Florin Bulmagă (Poliţia Locală Botoşani), secretarul general Cristian Georgiu (Poliţia Locală Bistriţa) precum şi Sorin Cristian Stan, preşedintele Federaţiei Sindicale Columna la care este afiliată USPLR.

„Proiectul de lege privind Statutul Polițistului Local este unica inițiativă de acest fel la nivel național pe tema elaborării unui statut special pentru această categorie profesională, recunoscută prin legea specială – Legea nr. 155/2010 a poliției locale- ca fiind o funcție publică specifică în ansamblul funcțiilor publice reglementate/recunoscute la nivel național”, a spus vicepreşedintele USPLR, Florin Bulmagă.

Promovarea acestui proiect legislativ a fost precedată de nenumărate discuții în cadrul Comisiei de Dialog Social constituită la nivelul Ministerului Dezvoltării Regionale, Administrației Publice încă din luna octombrie 2017.

„Necesitatea existenţei unui statut al poliţistului local este considerată imperioasă pentru sporirea autorităţii şi respectului în faţa cetăţenilor şi a celorlalte instituţii cu atribuţii poliţieneşti, pentru protejarea drepturilor poliţiştilor locali. Un statut al poliţistului local ar aduce o serie de beneficii ca stabilitate, uniformizarea legislaţiei la nivel naţional, posibilitatea cunoaşterii aprofundate a tuturor drepturilor şi obligaţiilor de serviciu ale poliţistului local, dobândirea unei poziţii, unui status aparte altor profesii şi autoritate în faţa instituţiilor şi a populaţiei precum şi instituirea unei forme de asigurare a protecţiei acestora, printre care cele mai importante şi stringente sunt vârsta de pensionare şi stabilirea locurilor de muncă şi activităţilor în condiţii deosebite, speciale sau alte condiţii de muncă, două deziderate importante ale tuturor poliţiştilor locali”, a adăugat vicepreşedintele USPLR, Florin Bulmagă.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ANSVSA avertizează: Măsuri obligatorii pentru protejarea animalelor în perioadele de caniculă

astăzi, 08:52

Pe fondul temperaturilor ridicate prognozate pentru perioada următoare, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrage atenția tuturor deținătorilor și cre...

Cununie sau wedding?

astăzi, 08:43

De cum primești invitația la nuntă (acum se trimite electronic) și vezi ambalajul grafic, punerea în pagină și textul în sine, înțelegi ce fel de tratament ți se va aplica, &...

Ce urmează după eșecul Guvernului Veștea. Consultări la Cotroceni și cine este posibilul premier!

astăzi, 08:09

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la Președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlame...