Peste un miliard de lei acordați județului Botoșani prin programul „Anghel Saligny”

Guvernul României a anunțat, astăzi, finalizarea repartizării pe județe a sumelor alocate prin Programul național de investiții „Anghel Saligny”, program de dezvoltare inițiat de guvernul liberal în anul 2021.

Astfel, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a alocat județului Botoșani 1.470.167.907 de lei, din care, 630.071.960 finanțări de proiecte de apă și canalizare și 840.095.947 pentru proiecte de drumuri și poduri. 

 

„Dezvoltarea comunităților locale trebuie să reprezinte permanent o prioritate, mai ales când vorbim de lucrări de bază, de care trebuie să beneficieze toți cetățenii României, drumuri asfaltate și extinderea rețelelor de apă și canalizare. Suma totală a programului Național de Investiții Anghel Saligny alocată județului Botoșani este de 1.470.167.907 de lei, pentru proiecte ce vizează modernizarea drumurilor și extinderea rețelelor de apă și canalizare. Județul nostru este pe locul nouă la nivel național, după suma alocată prin Programul National de Investiții Anghel Saligny”, a declarat reprezentantul guvernului în teritoriu, Sorin Cornilă.

Lista proiectelor, precum și un exemplu de calcul pentru a explica criteriile de selectare pot fi consultate pe site-ul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, aici: 

https://mdlpa.ro/uploads/articole/attachments/6273abe25f521687952375.pdf

Tabelul cu sumele alocate fiecărui județ din țară. 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

astăzi, 13:10

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...

Tânărul botoșănean șef de promoție la Facultatea de Medicină Veterinară: „A fost a doua mea casă” (Foto)

Thursday, 11 June 2026

Andrei Scumpieriu este un tânăr botoșănean care, după șase ani de facultate și muncă susținută, a reușit o performanță nu chiar ușor de atins. Aceea de a fi șef de promoție la Fac...