Mecanismul ce are drept scop urmărirea implementării ordonanÅ£ei de modificare a Codului fiscal,dar ÅŸi schimbările din domeniul dialogului social, înfiinÅ£at printr-un protocol de colaborare semnat de ConfederaÅ£ia NaÅ£ională a Sindicatelor Libere din România (CNSLR) Frăţia ÅŸi Guvern, a intrat în funcÅ£iune ÅŸi la BotoÅŸani.
Obiectul protocolului constă în crearea unui mecanism de monitorizare a aplicării unitare a prevederilor OrdonanÅ£ei de urgenţă a Guvernului nr. 79/2017 pentru modificarea ÅŸi completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal ÅŸi a prevederilor OrdonanÅ£ei de urgenţă a Guvernului nr. 82/2017 pentru modificarea ÅŸi completarea unor acte normative, precum ÅŸi a Legii nr. 62/2011 a dialogului social, republicată, cu modificările ÅŸi completările ulterioare.
Concret, la nivel judeÅ£ean, în cadrul fiecărei InstituÅ£ii a Prefectului, a fost creat un comitet de monitorizare format din patru persoane: două persoane desemnate de prefectul judeÅ£ului ÅŸi două persoane desemnate de preÅŸedintele CNSLR-Frăţia. Comitetul este format din subprefectul Daniela Lozneanu ÅŸi Silviu ChiÅ£an, consilier superior din cadrul InstituÅ£iei Prefectului precum ÅŸi Dan Radu Fegher ÅŸi Iuliana Nacu din cadrul CNSLR.
“Rolul acestui comitet la nivelul judeÅ£ului este de a monitoriza punerea în practică a prevederilor legislaÅ£iei ÅŸi dialogul social iar noi, cei patru membri ai comitetului, avem datoria de a face schimb de informaÅ£ii în ceea ce priveÅŸte stadiul implementării acestora ÅŸi de a analiza toate sesizările primite ce fac referire la eventualele încălcări ale legislaÅ£iei muncii”, a spus subprefectul Daniela Lozneanu.
Activitatea comitetului de monitorizare va fi făcută publică lunar.
Comunicat de presă Instituția Prefectului
