Drăgușeni, Comuna din România în care elevii primesc mâncare caldă la şcoală din banii de festivităţi ai Primăriei

Autorităţile locale dintr-o comună botoşăneană au hotărât să dea o masă caldă elevilor, la ÅŸcoală. Decizia a fost luată după o anchetă socială care a arătat că mulÅ£i elevi stau flămânzi la ore, iar acasă mănâncă sporadic mâncare cu adevărat hrănitoare. Banii au fost luaÅ£i din bugetul local, relatează Adevărul.ro.

În judeÅ£ul BotoÅŸani, sute de elevi se duc flămânzi la ÅŸcoală. MulÅ£i ÅŸcolari din mediul rural nu au bani la ÅŸcoală ÅŸi nici pachet. Acasă, de multe ori se mulÅ£umesc cu o ciorbă ÅŸi câteva alimente de bază.

 

În comuna DrăguÅŸeni, după o anchetă socială, care a dezvăluit această realitate cruntă, autorităţile locale au decis ca măcar la ÅŸcoală să le ofere o masă consistentă.

Astăzi, peste 100 de elevi mănâncă mai bine ca acasă, din banii care ar fi trebuit alocaÅ£i pentru lapte ÅŸi corn, zilele comunei ÅŸi alte sărbători populare.

”Era dramatic ÅŸi am zis că trebuie să facem ceva”

Edilul din DrăguÅŸeni, Eugen Nechita, spune că în urmă cu aproximativ un an a făcut o anchetă socială în comună pentru a vedea în general situaÅ£ia economică a localnicilor.

Rezultatele l-au pus pe gânduri.

Primarul a ajuns la concluzia că mulÅ£i copii merg flămânzi la ÅŸcoală. AlÅ£ii mănâncă nesănătos, ce apucă, pufuleÅ£i sau chips-uri. Atunci s-a gândit să iniÅ£ieze un proiect prin care, măcar la ÅŸcoală, să le ofere o masă consistentă, aproape zilnic.

”Noi am pornit acest proiect după o serie de vizite cu asistenÅ£a socială, dar ÅŸi cu asistentul comunitar prin comună, pe la oameni. Ne-am dat seama că este necesar să-i ajutăm pe copii, pentru că nu toÅ£i au posibilităţi. Sunt mulÅ£i care lucrează în agricultură, au mulÅ£i copii, puÅ£ine surse de venit sau chiar deloc. Era dramatic ÅŸi am zis că trebuie să facem ceva. Am pus cap la cap lucrurile ÅŸi analizând în Consiliul Local, împreună cu profesorii am decis să oferim, la ÅŸcoală, copiilor o masă caldă. Ceva consistent care să le alunge foamea ÅŸi să-i ajute să se concentreze la ore”, spune primarul Eugen Nechita. Mâncarea caldă urma să fie adusă de la o firmă de catering dintr-o zonă apropiată, pentru a se menÅ£ine caldă.

Peste 100 de copii hrăniţi din bugetul local

Pentru ca fondurile să ajungă, încă de anul trecut mâncarea caldă a fost oferită iniÅ£ial elevilor din clasele primare ÅŸi preÅŸcolarilor. În total - peste 100 de copii hrăniÅ£i zilnic. Pachetul alimentar cald costă 10 de lei de copil ÅŸi conÅ£ine în general un meniu echilibrat cu carne, legume, dar ÅŸi desert.

Banii pentru mâncarea copiilor sunt asiguraÅ£i din bugetul local. Mai precis, autorităţile locale spun că de mai bine de doi ani au renunÅ£at la toate festivităţile, inclusiv zilele comunei, pentru economii. Iar toate aceste fonduri au fost direcÅ£ionate pentru masa copiilor.

”Noi nu mai făceam zilele comunei. Åži nici alte chestiuni inutile. Am direcÅ£ionat fonduri către un dispensar, către ÅŸcoli, inclusiv această masă caldă. Ne-am dat seama că din bugetul local, făcând economie, puteam asigura hrană ÅŸi pentru ciclul gimnazial”, spune edilul.

De altfel au început demersurile pentru ca ÅŸi ceilalÅ£i 150 de elevi, de clasele V-VIII să primească masă caldă la ÅŸcoală. ”Orice primărie ar putea face lucrul acesta. Ar ajuta ca măcar la ÅŸcoală aceÅŸti copii, ÅŸi vorbesc în special de cazurile sociale, să fie sătui. Depinde de drămuirea banului”, adaugă Eugen Nechita.

”Te simÅ£i bine când ai burtica plină”

 

Profesorii ÅŸi educatorii spun că masa caldă a fost o adevărată mană cerească mai ales pentru copiii nevoiaÅŸi. MulÅ£i dintre ei mănâncă carne mai ales la sărbători, iar de cele mai multe ori ei vin fără pachet la ÅŸcoală.

”Din punct de vedere social este o idee extraordinară. Sunt copii cu o situaÅ£ie familială grea. De multe ori vin fără pacheÅ£el. O bucăţică de cărniţă pe zi, mulÅ£i nu au acces la aÅŸa ceva în familie”, spune DoiniÅ£a Roman, cadru didactic în comuna DrăguÅŸeni.

Totodată profesorii spun că ÅŸi pentru cei care au un trai mai decent, proiectul este bun. ”Nu mai mănâncă chips-uri, pufuleÅ£i ÅŸi alte lucruri nesănătoase. AÅŸa mănâncă ceva gătit ÅŸi bun”, spune o învăţătoare.

Copiii la rândul lor sunt mulÅ£umiÅ£i. Dumi este o fetiţă din clasele primare. ÎÅŸi permite un pacheÅ£el la ÅŸcoală, dar era mereu impresionată de cei care stăteau flămânzi la cursuri ÅŸi priveau cu jind. ”Mă bucur aÅŸa de mult că mâncăm toÅ£i. Unii nu aveau mâncare ÅŸi le era poftă. ÎmpărÅ£eam toÅ£i cu ei dar tot parcă nu se simÅ£eau aÅŸa de bine. Acum au ÅŸi sunt foarte fericită”, povesteÅŸte fetiÅ£a.

O altă copilă ne mărturiseÅŸte că parcă învaţă mai bine de când mănâncă la ÅŸcoală. ”Te simÅ£i mai bine când ai burtica plină. PoÅ£i să fii atent mai uÅŸor”, spune aceasta.

Sursa: Adevărul.ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...