În 2025, mai puţin de 5 milioane de tone de deşeuri municipale au fost colectate, în scădere faţă de anul precedent, arată datele asociaţiei Ecoteca, care citează date ale Autorităţii Fondului pentru Mediu (AFM).
Gropile de gunoi înghit cea mai mare parte din deşeuri, având în vedere că o pondere mică ajunge să fie real valoricată.
Cantitatea colectată de deşeuri s-a ridicat la 242,88 kg/locuitor, faţă de 273,00 kg/locuitor în 2024.
Un singur judeţ ajunge să recicleze mai mult de jumătate din cantitatea colectată de deşeuri municipale, adică deşeuri biodegradabile, menajere, plastic, hârtie sau carton.
Mehedinţi, Prahova, Botoşani, Brăila şi Călăraşi sunt judeţe unde mai puţin de 10% din deşeurile municipale colectate sunt reciclate.
Sălaj, Satu Mare, Bihor, Cluj şI Tulcea conduc în ceea ce priveşte ratele mari de reciclare, conform calculelor făcute de ZF pe baza datelor AFM.
În Uniunea Europeană, în 2022 ratele au variat de la 69% în Germania la 12% în România, conform datelor Agenţiei Europene pentru Mediu.
Nouă ţări, şi anume Germania, Austria, Slovenia, Olanda, Belgia, Luxemburg, Italia, Elveţia şi Letonia, au atins rate de reciclare de 50% sau mai mari, în timp ce alte patru ţări (România, Malta, Cipru, Grecia) au reciclat mai puţin de 20% din deşeurile municipale, conform aceleiaşi surse, citate de zf.ro.

