Vor fi - 20, -25 de grade, spune directorul ANM, din 13 februarie ninge din nou

Directorul general al ANM, Ion Sandu, a declarat la Comandamentul de la MAI, că, în următoarea perioadă, acolo unde va fi cer senin, temperaturile vor fi de - 20 spre -25 de grade, iar unde e nor de -15, -20 de grade, existând semnale că din 13 februarie va ninge iar, dar nu se ştie cât de mult.

"Urmează patru nopţi de temperaturi scăzute, avem Cod galben până duminică. Ca informaţie pragmatică, pentru orientare, acolo unde cerul e senin vor fi - 20, - 25 de grade, unde e nor vom avea - 15, - 20 de grade. Este vorba despre temperaturile din timpul nopţii", a spus Ion Sandu, citat de Mediafax.

Acesta a menţionat că sunt semnale că din 13 februarie va ninge din nou în România, dar că nu se poate spune acum cât de puternic va ninge sau cât de tare va sufla vântul.

"Dacă este cazul, vineri dimineaţă, pe site-ul ANM va fi emisă o atenţionare", a declarat directorul ANM.

Premierul interimar, Cătălin Predoiu, a precizat că, datorită ameliorării condiţiilor meteorologice, intervenţia autorităţilor în localităţile izolate a devenit posibilă iar situaţia începe treptat să se normalizeze.

Acesta a subliniat că a cerut autorităţilor locale să rămână în continuare mobilizate, având în vedere că fenomenele meteorologice nefavorabile pot reveni.

Predoiu a subliniat că strategia de închidere a drumurilor pe perioada viscolului a funcţionat şi că acum este mult mai simplu să fie deszăpezite.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...

Comunicat de presă finalizare proiect - PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!

astăzi, 12:21

UAT COMUNA MIHĂLĂȘENI, în calitate de beneficiar anunță finalizarea proiectului „Construirea și dotarea unui centru de zi pentru copiii aflați în situație de risc de separare...

Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026!

astăzi, 11:19

Din 1 iulie 2026, vârsta de pensionare în România crește din nou, conform calendarului stabilit prin lege. Această majorare face parte dintr-un proces gradual de armonizare a v&aci...