VIDEO Un autocar cu 50 de români a luat foc în Ungaria

Un autocar cu 50 de turisti români a luat foc în apropiere de granița Ungariei cu Austria în data de 29 decembrie, în jurul orei 00.30. Toţi pasagerii au reuşit să coboare din autocar înainte ca incendiul să cuprindă maşina.

Potrivit Alba24.ro autocarul se afla pe autostrada M9 când pasagerii au semnalat prezenta unui miros pregnant de ars, după care, în câteva secunde tot interiorul autocarului a fost cuprins de fum negru înecăcios.

Incidentul s-a produs în Ungaria, la 7 km de granița cu Austria, iar în autocar se aflau aproximativ 50 de pasageri.

La oprirea de urgență a autocarului toți pasagerii au reușit să iasă în siguranță afară din autovehicul. La câteva secunde după ce după ce pasagerii au reușit să se dea jos din autocar, acesta a fost cuprins de flăcări nemaiputându-se salva absolut nimic din bagajele turiștilor.

Pasagerii spun că toate încercările de a stinge focul au fost imposibile iar extinctorul aflat în dotarea autocarului nu a funcționat. Autocarul aparține firmei Double-t și se deplasa din Bucuresti spre Munchen, cu turiști români care urmau să petreacă revelionul la rudele din Germania.

Șocați de ce au pățit, cu toate că nu au reușit să își recupereze bunurile, o bună parte din turiștii s-au bucurat că documentele personale, pe care le aveau asupra lor, le-au rămas intacte. Unii dintre pasageri au rămas fără nimic, după ce flăcările le-au mistuit bagajele, hainele și banii pe care îi aveau în genți.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...