VID LEGISLATIV. "Legea nu protejează pământul românesc"

Şeful Comisiei Prezidenţiale pentru dezvoltarea agriculturii, Valeriu Steriu, a declarat, la Realitatea TV, în emisiunea "Deschide lumea", că legea nu protejează pământul românesc în faţa achiziţiilor. "E vid legislativ! Se poate cumpăra orice suprafaţă de pământ", a spus Steriu.

"Astăzi, nu avem nicio lege. Astăzi, terenul este deschis pentru oricine. Legea nu a fost promulgată. În clipa de faţă, 1 ianuarie orice restricţie s-a ridicat. Această lege, dacă era introdusă de la 1 ianuarie, introducea barierele respective. Începând cu 1 ianuarie, noi nu avem o lege care să protejeze pământul românesc în faţa achiziţiei din partea unui străin", a spus Valeriu Steriu, la Realitatea TV.

Pe de altă, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat la REALITATEA TV că nu este vorba chiar de un vid legislativ şi că luni va fi prezentată noua formă a legii. "De la 1 ianurie a intrat în vigoare Tratatul de Aderare semnat în 2005. România nu a negociat în 2005 în legătură cu terenurile. Sunt convins că preşedintele va promulga legea extrem de rapid", a spus Daniel Constantin la REALITATEA TV.

Acesta a precizat că abordarea Comisiei Europene pe această temă vizează libera circulaţie a persoanelor şi a capitalurilor.

Statul ungar pregateste un program prin care sa cumpere terenuri agricole in Ardeal, iar pentru aplicarea lui asteapta normele de aplicare ale noii legi funciare romane, a declarat Szabo Jozsef, atasatul pe probleme de agricultura al Ambasadei Ungariei la Bucuresti.

Proiectul Ungariei prevede ca daca "cineva doreste sa-si vanda terenul, atunci poate incheia un contract cu statul maghiar in temeiul caruia va primi o renta viagera", iar terenul ramane in proprietatea sa pana la sfarsitul vietii, a precizat diplomatul.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...