Valeriu Iftime spune (și) câți bani a câștigat în ultimii ani. ”Orice ai face, tot hoț te face toată lumea!”

Valeriu Iftime, principalul finanțator al echipei FC Botoșani, este un om de afaceri important în Botoșani, dar și om politic, fiind liderul liberalilor la nivel județean.

Iftime consideră că a cheltuit foarte mulți bani în fotbal, dar că a și adus un beneficiu enorm orașului prin banii investiți la FC Botoșani.

„Eu sunt un patron care a cheltuit bani. (n.r. – ce avere aveți?) Nu știu, nu pot să număr așa mult (n.r. – râde). Chiar nu știu și nu cred că ăsta este un subiect. Este o chestiune care, din păcate, este privită cu multă suspiciune.

Orice ai face, tot hoț te face toată lumea. În ultimii ani, Uniunea Europeană a plătit peste 100 de miliarde de euro către România, iar firma mea a profitat de acest lucru. Suntem un jucător foarte bun pe piața energetică urbană, poate printre cei mai buni. Firma are cifră de afaceri 300-400 de milioane de euro pe an.

 

În fotbal am dat cam 23 de milioane de euro. Atât am scos din buzunar în ultimii 20 de ani la fotbal. Nu doar eu, împreună cu asociații mei din companie. Per total, sunt cu 23 de milioane de euro pe minus. Avem 13 ani de Liga 1, ceea ce, în opinia mea, este o performanță imensă. Din păcate, la ce valori are Botoșani, cel mai bun vector de imagine este fotbalul, când aici avem atâtea personalități culturale… Eminescu, Enescu… depinde de cine a promovat.

La nivel de imagine, sportul este senzațional. Noi avem 13 ani de Liga 1, cu bunele și relele noastre. Am avut și problemele noastre, iar noi suntem printre puținele echipe care în acești ani au rămas în Liga 1. Eu nu consider că am pierdut banii, consider că i-am cheltuit. Toți acești bani au creat Botoșaniului o imagine interesantă în zona sportului”, a declarat Valeriu Iftime la Fanatik.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Suflet cald și Energie de calitate: Fundația din Botoșani care a ajutat trei copii să se întoarcă Acasă! Și trei scrisori pentru o viață nouă! - FOTO, VIDEO

astăzi, 21:33

În ograda casei din Sarafinești este astăzi multă veselie. Suferințele trecutului par să se risipească în verdele proaspăt al verii, în mușcatele din cerdacul casei, chiar ș...

„Flori de ie în parohie!”, o sărbătoare a sufletului românesc la Biserica din Ionășeni! - FOTO

astăzi, 19:20

Cu prilejul Zilei Universale a Iei, sărbătorită anual la 24 iunie, în aceeași zi cu sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele), sub cerul binecuvâ...

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

astăzi, 18:46

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...