Ungaria și-a recuperat tezaurul de aur din România. „Un incident diplomatic cultural fără precedent!"

În vreme ce România aproape că poate spune adio tezaurului dacic furat în Olanda, Ungaria și-a recuperat tezaurul din țara noastră, după un adevărat tur de forță diplomatic al Guvernului Orban.

Presa din țara vecină critică vehement atitudinea autorităților române, ca și membri cheie ai cabinetului Viktor Orban.

Țara vecină a reușit să își recupereze piesele de tezaur blocate la Târgu Mureș după o mobilizare națională fără precedent, care a implicat inclusiv Guvernul Viktor Orban și Banca Națională a Ungariei.

Tezaurul, transportat cu un vehicul blindat al Băncii Naționale a Ungariei

Ungaria și-a putut recupera piesele de tezaur blocate la Târgu Mureș cu un vehicul blindat al băncii naționale, a anunțat duminică ministrul maghiar al Culturii, Balasz Hanko. Oficialul a ținut să critice deschis România pentru această situație, scrie Hirado.

 

Membrul Guvernului Viktor Orban a anunțat că „Aurul Principilor” a fost adus în siguranță la Budapesta, „în ciuda obstacolelor impuse de autorităţile române”, arată sursa citată de Știrile ProTV.ro.

Tezaurul de aur al Ungariei a fost transportat din muzeele din România, însă procesul a fost îngreunat de reglementările românești cu privire la siguranța transportului. Piesele nu puteau fi transportate decât cu un vehicul blindat special, conform reglementărilor Poliției și Jandarmeriei Române.

În acest context, a fost necesară implicarea Băncii Naționale a Ungariei, care a pus la dispoziție un vehicul blindat ce îndeplinea toate cerințele de securitate necesare. Vehiculul, mult mai mare decât un blindat bancar obișnuit, era echipat cu suspensii speciale pentru prevenirea deteriorării obiectelor fragile.

Koppány Bulcsú Ötvös, directorul Muzeului Județean Mureș, a punctat că vehiculul era necesar pentru a transporta piesele de patrimoniu. Acesta are dimensiuni mult mai mari decât cele ale unui vehicul blindat obișnuit, iar suspensiile cu perne de aer eliminau riscul vibrațiilor. Directorul a adăugat că un astfel de vehicul nu există în România în acest moment.

„Materialul expoziţiei a fost ambalat în data de 12 ianuarie de experţii Muzeului Naţional al Ungariei şi ai Muzeului Banilor din Budapesta". Pe drumul de întoarcere, până la graniţă, transportul a fost escortat de Jandarmeria Română, de la graniță până la Budapesta fiind însoțit de autovehicule și agenți înarmați ai Poliției Ungare, potrivit surselor maghiare, scrie Bugetul.ro.

Tezaurul de aur al țării vecine, care include 324 de piese, a fost asigurat pentru o valoare totală de 14,3 milioane de euro, costurile de transport și asigurare fiind acoperite integral de Banca Națională a Ungariei.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...

La mulți ani! „Chirurgul sufletelor”, preotul botoșănean, împlinește astăzi 55 de ani!

astăzi, 12:16

Astăzi, 28 iunie, preotul din Hlipicenii Botoșanilor, „Chirurgul sufletelor”, împlinește vârsta de 55 de ani. Este unul dintre cei mai îndrăgiți duhovnici, căutat a...

Tânăr înecat, noaptea trecută, într-un iaz din Guranda. A intervenit (și) un polițist! (VIDEO)

astăzi, 12:06

Atunci când fiecare secundă contează, implicarea și spiritul de echipă pot face diferența dintre viață și moarte. În noaptea de 27 înspre 28 iunie, în timpul ex...