Unde nu ai voie sa depasesti niciodata

Depasirea este o manevra pe care orice sofer o realizeaza atunci cand este la volan. Desi aceasta manevra este comuna si poate fi realizata intr-o multitudine de situatii, exista, totusi, anumite locuri in care nu ai voie sa depasesti niciodata. Amenzile pentru nerespectarea acestor reguli sunt cuprinse intre 280 si 350 de lei. Mai mult decat atat, daca prin incalcarea regulilor privind depasirea ai provocat un accident rutier, amenzile sunt si mai mari, putand ajunge chiar la 560 de lei.

Codul rutier defineste depasirea ca manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

"Depasirea se efectueaza numai pe partea stanga a vehiculului depasit", se mai precizeaza in actul normativ citat.

Potrivit Regulamentului de aplicarea a Codului rutier, conducatorul autor care efectueaza o depasire este obligat:
sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il preceda nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau fara a stanjeni circulatia din sens opus; sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii; sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit; sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic. De cealalta parte, soferul care urmeaza sa fie depasit este obligat:
sa nu mareasca viteza de deplasare; sa circule cat mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile sau a benzii pe care se deplaseaza. Tot Regulamentul de aplicare a Codului rutier stabileste si cazurile in care depasirea este interzisa. Mai exact, nu trebuie sa depasesti niciodata:
in intersectii cu circulatia nedirijata; in apropierea varfurilor de rampa, cand vizibilitatea este redusa sub 50 m; in curbe si in orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m; pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si in tuneluri. Prin exceptie, pot fi depasite in aceste locuri vehiculele cu tractiune animala, motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele, daca vizibilitatea asupra drumului este asigurata pe o distanta mai mare de 20 m, iar latimea drumului este de cel putin 7 m; pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare si marcaje; pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la mai putin de 50 m inainte de acestea; in dreptul statiei pentru tramvai, atunci cand acesta este oprit, iar statia nu este prevazuta cu refugiu pentru pietoni; in zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa"; cand pentru efectuarea manevrei se incalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se incalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere; cand din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducatorul acestuia este obligat sa efectueze manevre de evitare a coliziunii; pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie. De asemenea, este interzisa si depasirea coloanei oficiale.

avocatnet.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...