Polițiștii locali din Iași au fost solicitați de către paznicul unui liceu, deoarece o mașină a blocat complet o trecere de pietoni. Totul s-a întâmplat pe data de 3 decembrie 2025, în jurul orei 10:00. Șoferul a venit cu autoturismul, a parcat neregulamentar și nu a mai fost văzut de nimeni.
Polițiștii locali au încercat să dea de proprietarul mașinii, însă acesta era de negăsit, mai ales că nu a lăsat niciun număr de telefon să fie contactat. În cele din urmă, s-a dispus ridicarea autovehiculului, care a fost transportat la sediul Servicii Publice.
„Am fost sesizați de către paznicul de la școală deoarece copiii nu aveau pe unde să treacă; chiar trecerea era complet blocată. Nu a fost cineva care să aibă legătură cu școala, șoferul a parcat acolo și nu a mai fost văzut. Am cerut imediat ajutorul colegilor de la ridicări, pentru că nu aveam cum să dăm de proprietar. Acesta nu a lăsat niciun număr de telefon, nimic. Suntem solicitați constant să eliberăm căile de acces, mai ales pentru a ridica mașini parcate pe trecerea de pietoni, însă, de obicei, acestea blochează doar o parte din trecere, nu integral”, a declarat pentru bzi.ro Marius Gheorghieș.
Deși au trecut două zile, șoferul nu a mers să își recupereze mașina. Acesta va avea totuși o surpriză când o va face. Trebuie să plătească taxa de ridicare de 430 de lei, la care se mai adaugă costurile de depozitare de 45 de lei pe zi. De asemenea, șoferul se va alege și cu amendă de minimum 1.100 de lei și puncte penalizare, scrie sursa citată.
„Noi am urmat procedura, am ridicat mașina și a fost transportată la baza de la Servicii Publice Iași. Însă, nici până acum nu a venit să își recupereze mașina. Oricum, când va veni să își ia autoturismul, va trebui să plătească taxa de ridicare, la care se mai adaugă taxa de depozitare de 45 de lei pe zi. Oricum, pe șofer îl așteaptă și o amendă; nu putem trece cu vederea un astfel de caz”, a mai precizat Marius Gheorghieș.
Foto: Bzi.ro
