Uite ce au ajuns să ne bage în mezeluri!

Patronii din industria cărnii au început să se plângă de faptul că nu mai fac faţă scumpirii materiei prime şi scăderii puterii de cumpărare! Soluţia găsită de ei? Scăderea calităţii produselor, care, oricum, lasă de dorit!

"Există un lucru care este foarte riscant şi care se întâmplă în România de un an. Se umblă la reţetele preparatelor de carne, şi nu numai. Scad calitatea reţetei pentru a păstra preţul constant. O parte din noi vom umbla la reţete şi iar va striga presa ce produse proaste avem", a declarat Sorin Minea, preşedintele Romalimenta, la rândul lui producător de mezeluri, scrie Libertatea.

Cu alte cuvinte, după ce că sunt proaste, mezelurile, îndeosebi cele din categoria inferioară, vor fi în curând şi mai rele din punct de vedere al calităţii!

Conţin şi resturi de la animale

Profesorul Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetări Alimentare, a avertizat în mai multe rânduri că aceste produse, cum sunt parizerul, cremvuştii sau salamurile din categoria inferioară, conţin, în proporţie de 80%, mizerii cum ar fi grăsimea, şoriciul şi resturile de la animale, precum tendoane, urechi sau stomac, şi foarte puţină carne. Aşadar, în curând, mezelurile vor conţine şi mai multe astfel de "nenorociri"!

Rezultat catastrofal după ce Protecţia Consumatorilor le-a verificat în laborator

Inspectorii de la Protecţia Consumatorilor au "băgat" recent în laborator câteva tone de mezeluri, iar rezultatul a fost catastrofal! Produsele nu respectă normele minime ale conţinutului de proteine, adică au puţină carne. Totodată, fostul ministrul al agriculturii, Stelian Fuia, a declarat luna trecută: "Să nu ne mirăm când se scurge apa din parizer şi din salam, pentru că acum nimeni nu verifică reţetele producătorilor".

Lector dr. Lygia Alexandrescu avertizează: "Trebuie consumate rar, de poftă şi în cantităţi moderate, numai de adulţi"

"Deşi gustoase şi apetisante, mezelurile sunt produse alimentare care trebuie consumate rar, de poftă şi în cantităţi moderate, numai de adulţi. Compoziţia lor este departe de nevoile nutritive ale organismului datorită prezenţei unor cantităţi mari de grăsimi saturate, sare şi aditivi alimentari sintetici nocivi (nitraţi, nitriţi şi fosfaţi de sodiu şi de potasiu, monosodiu, glutamat etc.), toxici pentru organism", avertizează lector dr. Lygia Alexandrescu, nutriţionist acreditat CIO.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Noaptea de Sânziene, ce tradiții și superstiții au românii

Tuesday, 23 June 2026

Legendele spun că sânzienele sunt niște fete foarte frumoase, care trăiesc prin păduri sau pe câmpii. Ele se prind în horă și „dau puteri” deosebite florilor și bu...

Secretul unei rutine de styling fără stres

Tuesday, 23 June 2026

În noul sezon estival, atenția se mută spre soluții care protejează firul, se încălzesc repede și lasă părul vizibil mai neted. De aceea, tot mai multe persoane compară opțiunile...

Conducerea PNL a intrat în ședință: Se decide soarta ”trădătorilor”, cu deputatul botoșănean pe listă!

Tuesday, 23 June 2026

Partidul Național Liberal are marți seară o ședință de Birou Politic Național, în care va începe demersurile pentru excluderea liberalilor care l-au susținut pe Adrian Veștea pent...