Turneu Național de Taekwondo WTF câștigat de Real Taekwondo Team Botoșani

Turneu Național de Taekwondo WTF câștigat de Real Taekwondo Team Botoșani
În perioada 23-24.04.2016 s-a desfășurat la Botoșani Turneul Național de Taekwondo WTF – sport olimpic ce a inclus Campionatul Național de Copii, Juniori mici și Cadeți“ la Taekwondo WTF (a XIX-a ediție) la Kyeorugi (luptă) și a Competiției Naționale Botoșani Open“ la copii, cadeți, juniori mici, juniori și seniori la Kyeorugi (luptă) și Speed Kick (lovituri viteză), ediția a V-a Botoșani.

Evenimentele sportive au fost organizat de către clubul Real Taekwondo Team Botosani sub egida Federației Române de Taekwondo WTF, în parteneriat cu Primăria Municipiului Botoșani și Consiliul Local Botoșani,

La acest mare eveniment au participat peste 600 de sportivi de la 32 de cluburi din țară cu disciplina sportivă taekwondo WTF.

Și de această dată CS Real Taekwondo Team Botoșani a demonstrat nivelul ridicat de pregătire care a dus la cucerirea celor 9 medalii de aur, 7 medalii de argint, 11 medalii de bronz, titlul de cel mai bun sportiv la Campionatul Național de Copii, Juniori mici și Cadeți“ la Taekwondo WTF, 20 medalii de aur, 23 medalii de argint, 25 medalii de bronz, titlul de cel mai bun sportiv la Competiția Națională Botoșani Open“.

În urma acestor rezultate CS Real Takewondo Team Botoșani a obținut 5 trofee de locul I, la clasamentele generale, la cele 2 competiții naționale.

La Campionatul Național de Copii, Juniori mici și Cadeți“ la Taekwondo WTF (a XIX-a ediție) la Kyeorugi (luptă) au obținut 27 de medalii, următorii sportivi:

Locul I: Țăruș Mihaela Iuliana, Ivanov Ștefan, Giurgiu Teodora, Rebenciuc Sebastian, Marin Răzvan, Marin Bianca Andreea, Chiaburu David, Miron Ema Maria, Tronciu Cosmin Iulian.

Locul II: Pasat Alexis, Doloca Ionela Ramona, Toma Denis Ștefan, Hușoschi Bianca Ioana, Breșug Iriciuc Anastasia, Corbu Bogdan, Șocarici Darius

Locul III: Iacob Iustina Andreea, Filip Marian, Chiaburu Gabriel, Grădinaru Adina, Toma Andrei, Mișcodan Amalia, Harabulă Horia, Ursan Daria Gabriela, Țurcănașu George Cristian, Chiriac Eduard Florentin, Doniceanu Ana Maria

CS Real Taekwondo Team Botoșani a obținut la Campionatul Național de Copii, Juniori mici și Cadeți“ la Taekwondo WTF 2 trofee la clasamentele generale pe categorii de vârstă și 1 trofeu la clasamentul general:

Locul I la categoria copii
Locul I la categoria cadeți
Locul I la clasamentul general pe echipe din 32 de cluburi participante
Titlul de cel mai bun sportiv la categoria Feminin, Marin Bianca

La Competiția Națională Botoșani Open“ la copii, cadeți, juniori mici, juniori și seniori la Kyeorugi (luptă) și Speed Kick (lovituri viteză), ediția a V-a Botoșani, clubul nostru a obținut 68 de medalii.

La Kyeorugi (luptă) au obținut medalii următorii sportivi:

Medaliați cu aur: Ivanov Ștefan, Breșug Iriciuc Anastasia, Chiriac Eduard Florentin, Chiaburu David, Radiș Andy Eduard, Ursan Daria Gabriela, Marin Bianca, Giurgiu Teodora, Marin Răzvan, Țăruș Mihaela Iuliana, Leahu Claudia, Prisăcaru Remus Iulian, Rebenciuc Sebastian.

Medaliați cu argint: Tronciu Cosmin Iulian, Grădinaru Adina, Hușoșchi Bianca Ioana, Pasat Alexis, Șveică Florin Constantin, Chiaburu Cosntantin,  Toma Andrei, Cucu Sebastian, Doloca Ionela Ramona, Miron EmaMaria, Brumar Cezar Matei, Bujor Ionela Gabriea, Țăruș Mihai, Ichim Cosmina, Todirică Alexandru, Andronache Ecaterina

Medaliați cu bronz: Doniceanu Ana Maria, Buzuc Denis, Achiței  Andrei Cosmin, Corbu Bogdan, Iacob Iustina Andreea,  Roman Constantin Ciprian, Giurgiu Daria Andreea, Toma Denis Ștefan, Țurcănașu George Cristian, Șocarici Darius, Aniței Ștefan Alexandru, Nistoroaia Paul Alexandru, Mișcodan Amalia, Filip Marian, Țăruș Paul Bogdan, Vamanu Andrei Marius, Țurcă Constantin Andrei

La categoria Speed Kick (lovituri viteză) au obținut medalii următorii sportivi:

Medaliați cu aur: Marin Răzvan, Chiriac Eduard, Giurgiu Teodora, Breșug Iriciuc Anastasia, Marin Bianca Andreea, Mișcodan Amalia, Hușoșchi Bianca Ioana.

Medaliați cu argint: Toma Andrei, Pasat Alexis, Dănilă Aryan Marian, Doniceanu Ana Maria, Radiș Andy Eduard, Corbu Bogdan,Ursan Daria

Medaliați cu bronz: Giurgiu Daria Andreea, Buzuc Denis,  Șocarici Darius, Aparaschivei Paul, Gireadă Rareș, Miron Ema Maria, Grădinaru Adina,Toma Denis Ștefan

La Competiția Națională Botoșani Open“ la copii, cadeți, juniori mici, juniori și seniori la Kyeorugi (luptă) și Speed Kick (lovituri viteză), ediția a V-a Botoșani, clubul nostru a obținut 2 trofee locul I la Clasament general Kyeorugi  (luptă) și Clasament general Speed-kick (lovituri viteză).

Titlul de cel mai bun sportiv la categoria Masculin a fost obținut de Chiaburu David.

Felicit sportivii pentru prestația și rezultatele obținute în cadrul acestui mare Turneu Național de Taekwondo WTF. Mulțumesc tuturor părinților ce s-au implicat în foarte buna organizare a acestui eveniment, în perioada dinaintea și din timpul desfășurării turneului.Această Competiție Națională sa putut organiza datorită Acordului de Asociere făcut între Primăria Municipiului Botoșani, Consiliul Local Botoșani și CS Real Takwondo Team Botoșani.Mulțumim conducerii municipalității pentru încrederea acordată în desfășurarea acestui eveniment și pentru susținerea continuității în promovarea sportului botoșănean.“, a declarat Președinte-antrenor, Nicolae PASNICIUC

În cadrul acestui eveniment, Federația Română de Taekwondo WTF a promovat colectarea umanitară 1 leu, 1 kilogram, 1 litru și o hăinuță“  la care s-au adunat produse în valoare de 7000 lei.

(Comunicat de presa)
 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Care este starea lui Benzar, fotbalistul rănit grav la meciul cu Dinamo: ”Greu de crezut că-l mai putem folosi în etapele următoare!”

astăzi, 13:15
21

FC Botoșani a învins Dinamo, 2-1, într-un meci plin de evenimente. Au fost de toate: un autogol, un penalty ratat, un antrenor eliminat, un fotbalist trimis la cabine și un altul care a ...

Ediția a doua a Conferinței științifice „Hierasus – Cercetări arheologice în zona de nord a Moldovei”, la Botoșani

astăzi, 12:30
20

În intervalul 25-26 aprilie 2024, Muzeul Județean Botoșani, Secția Istorie-Arheologie, organizează conferința științifică „Hierasus – Cercetări arheologice în zona de ...

Un preot orb va sluji la o mănăstire iubită de mulți botoșăneni. ”Deși ochii săi trupești nu cunosc lumina…”

astăzi, 11:46
479

În curând obștea Mănăstirii Piatra Tăieturii din comuna suceveană Panaci aflată la cota 1.600, se va îmbogăți cu un nou preot.Este vorba de Părintele Sofian Costea care,...