Trei jandarmi in stare grava dupa protestele de ieri

Purtatorul de cuvant al Jandarmeriei, Florin Hulea, a declarat ca trei jandarmi sunt internati in stare grava la spital si inca doi sunt raniti usor, dar vor mai sta internati pentru supraveghere.

La toate manifestarile de protest, jandarmii au adus la cunostinta manifestantilor prevederile legale ce trebuie respectate.

Mai multi lideri ai galeriilor sportive ale echipelor Dinamo si Steaua au fost identificati in randul manifestantilor de sambata seara din Piata Universitatii, conform sefului Directiei Ordine si Siguranta Publica din Jandarmeria Romana, Aurel Moise.

"Din pacate, in Piata Universitatii si-au facut aparitia si niste grupuri compacte identificate ca fiind suporteri ai echipelor Dinamo si Steaua. Au fost identificati si cativa lideri de la Dinamo si un coordonator al galeriei Steaua", a adaugat Moise.

Oficialul a adaugat ca lucrurile au degenarat odata cu aparitia acestor grupuri compacte.

"Aceste persoane au o anumita experienta in manifestari de pe stadioane de fotbal, cunoscandu-se ca avand si niste modalitati de actiune foarte clar stabilite, au reusit de nenumarate randuri sa blocheze piata. De fiecare data, jandarmii, fara a face uz de forta, prin intermediul negocierilor si in ultima instanta printr-un cordon compact, au reusit sa restabileasca circulatia", a precizat Aurel Moise.

In ultimele zile au avut loc mai multe manifestari de protest. Daca ar fi sa reluam, in data de 13 au avut loc manifestatii in 18 localitati din 17 judete, la care au participat, in opinia noastra, intre 2.000 si 3.000 de oameni, dar in acest aspect, lucrurile sunt greu de cuantificat.

Din partea jandarmeriei, la nivel national, au actionat aproximativ 900 de jandarmi si au fost aplicate mai multe sanctiuni contraventionale pentru nerespectarea prevederilor legale ale protestelor.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...