Tiganii cu salbe isi pierd ajutoarele sociale

Rromii care au salbe isi pierd ajutoarele sociale, conform modificarilor legislative operate de Guvern. Reprezentantii rromilor spun ca masura e nedreapta, deoarece salbele au valoare sentimentala si nu pot fi vandute.

Persoanele care detin obiecte de arta, bijuterii si metale pretioase de peste 100 de grame, blanuri, obiecte de cristal si portelan de mare valoare sau obiecte de colectie nu pot primi prestatii sociale, conform noilor reglementari anuntate de Ministerul Muncii.

La categoria bijuterii intra si banutii de aur din salbele rromilor, care sunt primiti ca mostenire de familie.

"Daca au o salbuta de aur inseamna ca sunt bogati? Este o eroare foarte mare, trebuie sa fii in pielea goala ca sa-ti acorde statul roman ajutor?", a spus regele Florin Cioaba, la Romania TV.

"In conditiile in care singura lor avere, indiferent in ce conditii stau, sunt salbele, monezile de aur, asta nu e o marfa vandabila. Salba se da la zestre cand se marita fetele, au o alta destinatie. (...)", a declarat si Madalin Voicu, pentru Ziare.com.

Acesta spune ca problema rromilor este "la fel de acuta ca si problema majoritarilor" si ca statul ar trebui sa stabileasca cine primeste ajutor social, insa nu in functie de salbe.

"Legea este tendentioasa, nu este o lege obiectiva. (...) Salbele se transmit din generatie, nu trebuie vandute. Din moment ce ele nu sunt comercializate, ele nu constituie avere, sunt o proprietate emotionala a familiei", a adaugat Voicu.

Pe de alta parte, reprezentantii Guvernului sustin ca legea este facuta in asa fel incat persoanele care afiseaza o bogatie ostentativa sa nu mai primeasca ajutoare sociale.

"Mie mi se pare corect, acest lucru trebuia sa se intample mult mai demult, tocmai pentru a avea pe de o parte acel buget corespunzator, pe de alta parte nu este normal sa vina cu salbe, sa vina cu masini straine nici la ajutor social, dar nici la cantinele sociale, cum s-a intamplat in alte dati. Este normal, acest venit minim garantat trebuie luat de persoanele care au nevoie de asa ceva, de persoanele sarace si persoanele bolnave", a declarat presedintele Agentiei Nationale pentru Rromi (ANR), Ilie Dinca.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneanca dată dispărută în Italia, găsită după zile de îngrijorare! „Eu sunt bine, dar soțul meu…”

astăzi, 18:18

Botoșăneanca plecată la muncă în Italia, care fusese dată dispărută după ce familia nu a mai reușit să o contacteze, a transmis că este bine și că situația a pornit de la o ne&icir...

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...