Sunt banii tăi, prostule!
Stiri Botosani Tuesday, 4 February 2014 ActualitateNegruţiule, eşti prost! Ţi-am spus-o de când te-ai dus prima oară să stai la rând să-ţi plăteşti taxele. Ţi-am repetat-o când completai rectificativă după rectificativă, când făceai primele cereri de îndreptare a erorii, când te rugai ca milogul de Fiscul nostru să-ţi ia banii mai repede, fără durere. Mă uitam la tine cu silă cum te târai ca un vierme lună de lună să-ţi plăteşti ratele la bancă.
Eşti un prost şi un închipuit şi-o să mori la bloc. Pentru tine nu mai există scăpare. Pentru tine nu merită să-şi dea cineva silinţa să facă scheme de facilităţi. Tu eşti bun doar de plată, fraiere.
Tu ne plăteşti salariul, benzina, vacanţele şi genţile amantelor noastre. Tu ne plăteşti şoferii, badigarzii şi secretarele. Tu şi mulţi alţi proşti ca tine ne plătiţi extravaganţele şi închipuirile noastre îmbrăcate "în măsuri economice şi sociale de stânga-dreapta".
Tu n-o să înţelegi în ruptul capului subtilitatea şi oportunitatea unor politici economice în care şi-au dat concursul nu doar experţi de la noi din Guvern, dar chiar şi specialişti de la Banca Naţională şi FMI. Tu nu înţelegi că, dacă înjumătăţeşti ratele la bancă unui grup de 1 milion de români care câştigă până în 1600 de lei, stimulezi de fapt consumul şi economia şi prin asta îţi faci în realitate un bine ţie, obtuzule. Tu o ţii una şi bună, ca un încuiat ce eşti: că de ce să consume tot ăia care nu-şi plătesc datoriile? Că de ce au dat năvală la credite doar cu buletinul când ştiau că nu pot plăti pentru plasmele, frigiderele şi home-cinema-urile pe care le cărau din Flanco şi Domo? Că de ce s-au întins mai mult decât le ţinea plapuma? Că de ce cei corecţi trebuie să plătească oalele sparte de alţii? Că de ce trebuie să achiţi tu ce consumă alţii şi nu poate fiecare să-şi plătească propria factură? Că de ce îi scutim noi de datorii doar pe unii? De ce, de ce, de ce?... Păi ca să se mire proştii.
Vezi, Negruţiule, după ce că eşti prost, eşti şi un maţe-fripte. Poţi să munceşti ca boul mult şi bine că tot n-o să pricepi tu cum e cu solidaritatea noastră de stânga: între noi, cei bogaţi, şi poporul consumator este o legătură indestructibilă - Noi îi dăm electo-rate, el ne dă ce vrem.
Hai, marş la muncă, tristule, şi nu uita ca la ieşire să ne plăteşti consumaţia. La lăutari o să dăm noi în campania electorală, stai fără grijă.
Florin Negruţiu, redactor-şef al ziarului Gândul
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!
În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...
AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!
Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...
VINERI! Trafic restricționat în municipiul Botoșani de Ziua Drapelului Național!
În ziua de vineri, 26 iunie, între orele 10:00 - 11:00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, va asigura...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.92 secunde