Șofer "înarmat", amendat cu 2.175 de lei! Ce au găsit polițiștii în mașină!

Beat, a refuzat recoltarea de mostre biologice de sânge, pentru stabilirea alcoolemiei. Șoferul de 28 de ani, din municipiul Botoșani, nu avea asigurarea obligatorie a mașinii, nici certificatul de înmatriculare. Iar pentru ca tacâmul să fie complet, în cotiera banchetei, polițiștii au dat peste o armă neletală cu bile.

În cursul zilei de luni, poliţiştii Biroului Rutier au depistat în trafic un bărbat de 28 de ani, din municipiul Botoşani, care conducea un autoturism pe strada Victoriei din localitate. 
 
Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, valoarea indicată fiind de 0,27 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta refuzând recoltarea de mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că acesta nu are asupra sa poliţa de asigurare obligatorie pentru autoturism şi nici certificatul de înmatriculare al acestuia. 

Cu ocazia efectuării controlului autovehiculului, în cotiera banchetei a fost găsită o armă neletală, de tip airsoft şi mai multe bile de culoare gri.

Conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional cu amendă în cuantum de 2.175 de lei pentru conducere sub influenţa alcoolului, lipsa certificatului de înmatriculare şi a asigurării obligatorii a autovehiculului, fiind dispusă şi măsura complementară de suspendare a dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile.

De asemenea, arma în cauză a fost confiscată, conform Legii 295/2004 pentru portul şi folosirea unei arme sau dispozitiv neletal în locuri publice.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...