Și polițiștii s-au săturat de funcționari! Sindicaliștii cer MAI să înceapă reforma cu funcționarii care au statut de polițist!

Funcționarii din MAI cu statut de polițiști beneficiază de toate drepturile polițiștilor, inclusiv de pensii militare și de pensionarea la 47 de ani, dar sindicatele își doresc ca aceștia să fie primii care pleacă din instituție.

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat că va reorganiza întregul minister, iar sindicaliștii de la ProLex îi cer ca de aici să înceapă, pentru că deși au o mulțime de beneficii, nu fac fac muncă de polițiști.

„I-am cerut ministrului diferențierea funcțiilor de polițiști care fac muncă de poliție și cei care au doar denumirea și beneficiile. Sunt foarte mulți care nu au nicio legătură cu poliția, cum ar fi tot ce înseamnă funcționarii din Ministerul Afacerilor Interne, funcționarii din toate structurile MAI, de la juridic, financiar, logistic. Ce treabă au cu poliția, cu munca de poliție?

 

Și oamenii ăștia ies la pensie la 47 de ani, pentru că sunt încadrați în grupă specială, deși fac aceeași activitate ca și orice alt funcționar, cresc artificial numărul de polițiști la mia de locuitori. Din punctul meu de vedere, nici nu au bază legală să fie polițiști, pentru că în Legea Poliției scrie clar că polițiști sunt doar cei care îndeplinesc atribuții specifice acestei profesii.

Dacă s-ar scoate acești funcționari din rândurile polițiștilor s-ar face niște economii fantastice. Aceștia primesc norma de hrană la nivelul polițiștilor, care este mai mare decât a funcționarilor publici normali, adică 1.110 lei pe lună. Totodată, primesc și norma de echipament, deși nu se îmbracă în polițiști, circa 2.500 de lei pe an, bani care le rămân în buzunare. Iar peste toate acestea, acestor funcționari li se aplică legea pensiilor militare, care înseamnă o pensie aproape dublă decât a funcționarilor publici de la celelalte ministere și agenții, între 4.000 și 10.000 de lei. Asta ar însemna eficientizare pentru Ministerul Afacerilor Interne, că se economisesc bani care ar putea fi folosiți pentru reducerea deficitului de polițiști și pentru dotări cu autoturisme și echipamente”, a declarat, pentru Național.ro, Vasile Lincu, președintele Sindicatului Polițiștilor ProLex.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

astăzi, 20:00

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

astăzi, 19:25

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...

VINERI! Trafic restricționat în municipiul Botoșani de Ziua Drapelului Național!

astăzi, 18:47

În ziua de vineri, 26 iunie, între orele 10:00 - 11:00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, va asigura...