Si-au inregistrat copiii in doua judete, pentru a incasa alocatia dubla!

Patru copii din Botosani, "clonati" de parinti pentru banii de alocatie! O verificare amanuntita a Agentiei Nationale de Prestatii Sociale (ANPS), institutie aflata sub conducerea lui Viorel Alexandru, a scos la iveala un fapt incredibil: mii de romani, intre care si botosaneni, si-au inregistrat copiii in doua judete, incasand astfel alocatie dubla in fiecare luna.

Presedintele ANPS, Viorel Alexandru, a precizat ca alocatiile de stat pentru copil era ridicata in aceeasi luna de ambii parinti, in judete diferite.

La Botosani au fost verificate 350 de dosare, inregistrandu-se patru cazuri cu debite. Cazurile au iesit la iveala prin CNP-urile parintilor, care au tras atentia angajatilor statului.

"Prejudiciul este in valoare de 10.153 de lei, suma care urmeaza sa fie recuperata in totalitate, pana in prezent reusind sa recuperam 1900 de lei", a precizat Marius Budai, seful Agentiei Judetene de Prestatii Sociale Botosani, care a adaugat ca mai exista si solicitari de verificare pentru 75 de alocatii complementare, descoperindu-se 3 debite, cu un prejudiciu care a fost recuperat in totalitate.

Evazioniştii au putut fi identificati după ce, in martie, oficialii Agentiei Nationale de Prestatii Sociale (ANPS) au inceput sa foloseasca un soft cu ajutorul caruia a fost creata o baza de date cu toti beneficiarii de astfel de servicii.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...