Seful de la Urgente de la Universitar, numit in locul lui Raed Arafat
Stiri Botosani Wednesday, 11 January 2012 ActualitateAndrei Georgescu a acceptat numirea dupa ce a fost la Palatul Victoria si a discutat cu premierul Emil Boc propunerea care i s-a facut, anunta Antena 3.
Dupa discutia de la Guvern, Georgescu a anuntat ca SMURD-ul nu va fi desfiintat.
"SMURD-ul nu va desfiintat niciodata, va fi imbunatatit si va fi un fanion al Romaniei in medicina de urgenta. Cred ca domnul Arafat s-a grabit cu demisia. Nu stiu care au fost premisele, dar consider ca s-a pripit. Eu am acceptat functia, nu stiu inca daca s-a semnat numirea. M-am inhamat la aceasta provocare", a declarat Georgescu, la Realitatea Tv.
La aceasta intalnire a participat si Tudor Ciuhodaru, proaspat numit in functia de consilier onorific al ministrului Sanatatii, Ritli Ladislau.
"Am fost numit consilier onorific al ministrului Sanattatii si mandatat sa fac o echipa ca sa discute pe marginea Legii Sanatatii. De aceea am nevoie de o echipa de profesionisti, doctorul Georgescu este unul dintre cei mai mari profesionisti din Romania.
Sper ca atunci ca atunci cand aceasta lege va ajunge in dezbaterea Parlamentului vom fi contribuit cu totii la ea. Domnul Vasile Cepoi, directorul DSP Iasi, este colegul meu de la Iasi si este propunerea mea sa ocupe functia de secretar de stat, sa se alature acestei echipe. Eu vreau sa mai vina si alti oameni in aceasta echipa", a declarat Ciuhodaru, scrie ziare.com.
Subsecretarul de stat de la Ministerul Sanatatii, Raed Arafat, si-a prezentat marti demisia din functie. Acesta si-a dat demisia dupa o controversa pe care a avut-o cu presedintele Traian Basescu pe marginea proiectului de Lege a Sanatatii.
Arafat a sustinut o conferinta de presa, marti, in care si-a explicat decizia de a demisiona si a explicat care sunt problemele din noul proiect de Lege a Sanatatii.
El a acuzat faptul ca acest act normativ va distruge ce s-a reusit in domeniul medicinei de urgenta, din cauza faptului ca deschiderea sistemului la competitie va aduce o scadere a calitatii si va dauna intereselor pacientilor. In opinia sa, asta inseamna ca va disparea orice control asupra sistemului.
"Dintr-un sistem integrat (...) ajungem la un sistem in care va intra factorul comercial, interesul comercial. O sa devina sistemul vulnerabil. Cand ai interese comerciale si firme concurente, nu mai poti vorbi de un sistem integrat, e un sistem dezintegrat care se va dezvolta in 2-3-4 ani", a afirmat acesta.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!
În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...
ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!
La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...
Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”
Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.65 secunde