Sediul unei firme din Botoşani, răvăşit de hoţi! FOTO

Hoții au dat iama în sediul unei firme de transport din municipiul Botoșani, situată la ieșirea din municipiu către Iași. Unul dintre șoferi a observat, sâmbătă dimineața, că ușa de la intrarea în clădirea unde sunt birourile firmei Morena Trans este deschisă și îndoită și l-a sunat imediat pe patron, fiind anunțată și Poliția.

Hoții au reușit să intre în interior distrugând o ușă metalică cu trei rânduri de încuietori folosindu-se, cel mai probabil, de o rangă. Au răscolit prin documente și prin sertare în speranța că vor găsi bani, dar spre ghinionul lor nu au găsit ceea ce căutau.

Patronul firmei nu bănuiește cine ar fi putut să spargă sediul, dar spune că în urmă cu câteva zile i-a fost spart și un taxi, care era parcat în aceeași curte.

“M-a sunat dimineață un șofer de pe microbuz că e forțată ușa. Se pare că nu lipsește nimic, probabil au căutat bani. Sunt câteva urme, au răscolit tot. Săptămâna trecută mi-au mai spart un taxi, aici în curte, dar nu au furat nimic pentru că probabilu tot așau căutau bani, pentru că puteau să ia stația de marcat, casa, dar nu au luat nimic", a spus Ovidiu Dumitraș, administratorul firmei Morena Trans.

Clădirea nu are nici sistem de supraveghere video, nici alarmă.

Criminaliștii sosiți la fața locului au luat probe. În urma cercetărilor făcute s-a stabilit că din sediul firmei nu lipsește nimic. În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru distrugere și tentativă de furt calificat, oamenii legii căutându-i pe făptași.











 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...