Se desfiinţează titularizarea din 2012. Ce trebuie să faci ca să te angajezi profesor

Examenul de titularizare din această vară a fost ultimul pentru aspiranţii la profesia de dascăl. De anul viitor, fiecare şcoală care are posturi neocupate, va organiza concursuri şi interviuri. Câştigătorii vor fi angajaţi cu contract pe perioadă limitată până la obţinerea definitivatului.

Angajarea profesorilor se va face din 2012 după principiile sistemului privat. Adică: test scris, interviu plus CV şi contract direct cu şcoala, nu cu ministerul. Angajatorul poate decide încetarea contractului de muncă la fel ca într-o corporaţie, profesorul respectiv urmând să îşi găsească singur un alt loc de muncă. Prevederea, cuprinsă în legea educaţiei naţionale, ar trebui să ducă la o concurenţă între şcoli pentru atragerea de cadre didactice competente, susţine ministerul de resort. De partea cealaltă însă, sindicaliştii au acuzat că noua lege înseamnă nesiguranţă la locul de muncă şi chiar o lipsă a personalului calificat în anumite zone în care nimeni nu va dori să lucreze, informeaza Realitatea.net.

Cum poţi lucra ca dascăl

Pentru a pătrunde în sistem, un tânăr trebuie să aibă neapărat diploma de licenţă şi un masterat de doi ani. Pasul următor, potrivit legii educaţiei, este concursul pentru ocuparea stagiului de un an de zile pe care-l va face la şcoala la care doreşte să se angajeze. În timpul stagiului va avea un profesor-mentor care-i va supraveghea şi îndruma activitatea. Debutantul poate susţine de asemenea două inspecţii la clasă, iar la finalul anului şcoalar va trebui să întocmească un portofoliu pe baza căruia va fi evaluat. Dacă va fi angajat, i se va face contract pe termen determinat, cu posibilitatea prelungirii. Contractele pe perioadaă nedeterminată se fac doar profesorilor cu definitivatul luat. Aceştia nu au nevoie de stagiu de pregătire pentru a se angaja, ei trebuind să dea doar concurs pe post şi să susţină un interviu cu directorul şcolii.

În caz de restrângere a activităţii unui liceu sau instituţii de învăţământ, inspectoratul nu mai are obligaţia să asigure un post în altă parte, aşa cum se întâmplă acum.

Profesorii care vor rămane fără posturi vor putea consulta baza de date a Inspectoratului Şcolar pe raza judeţului pe care activează şi vor vedea unde se pot înscrie pentru un concurs, respectiv unde sunt locuri libere.

Actualii titulari în sistem nu sunt afectaţi de schimbările legii educaţiei. Nici activitatea de suplinire nu dispare, scrie Realitatea.net.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...