Controale ale comisarilor de mediu din Botoșani, soldate cu amenzi și sesizări penale! (Foto)

Unii operatori verificați au fost amendați pentru că nu aveau eliberată autorizația de mediu.

În perioada 01.10-2025 - 31.10.2025 Comisariatul Județean Botoșani al Gărzii Naţionale de Mediu a efectuat un număr total de 37 acțiuni de inspecţie și control conform planului anual de inspecții: 25 de inspecţiile fiind neplanificate și 12 inspecții planificate (5 inspecții la operatori economici care dețin autorizație integrată de mediu și 7 inspecții conform tematicilor planificate).

Au fost efectuate acțiuni de inspecție și control neplanificate, astfel:

-7 controal de verificare a respectării măsurilor din actele de reglementare,

 

-16 controale în urma sesizărilor,

-1 control dispus de Comisarul General al GNM

-1 control pentru identificarea unui obiectiv nou

Urmare a acestor inspecții, pentru neconformitățile constatate, au fost aplicate 6 amenzi contravenționale în valoare totală de 270.000 lei (3 amenzi pentru lipsă autorizație de mediu, 2 amenzi pentru deversare de ape uzate neepurate în ape de suprafață sau ape subterane ,1 amendă pentru că operatorul economic nu facilitează sau îmbunătățește pregătirea pentru reciclare a deseurilor; 5 amenzi au fost încasate, 1 amendă este în termen legal de achitare).

A fost aplicată o sancțiune complementară de desființări lucrări și aducerea terenului la stare inițială, a fost întocmită o sesizare penală pentru scoaterea definitivă sau temporară din circuitul agricol ori silvic de terenuri de pe raza unei  ariei naturale protejate și a fost transmisă către autoritatea de reglementare din punct de vedere a protecției mediului o propunere de notificare prealabilă în vederea suspendării autorizației de mediu.

S-au înregistrat 20 sesizari din care 18 au fost soluționate, iar 2 sunt termenul legal de soluționare.


 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...