Doliu în fotbalul românesc: Antrenorul care a câștigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua București a murit!

Fostul mare jucător avea vârsta de 88 de ani.

Emeric Ienei, fost mare jucător și antrenor, s-a stins din viață miercuri, 5 noiembrie 2025, la vârsta de 88 de ani.

În ultimele zile, fostul tehnician a fost internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor.

GOLAZO.ro a discutat cu apropiați ai fostului antrenor, iar aceștia au confirmat decesul legendei Stelei.

Bunul prieten al lui Emeric Ienei, Alexandru Boc, a detaliat pentru GOLAZO.ro că fostul selecționer a murit noaptea trecută, la Spitalul Județean, unde fusese internat în ultima săptămână.

 

Ienei a avut mai multe probleme, inclusiv cu plămânii, ceea ce a declanșat o insuficiență respiratorie.

Emeric Ienei rămâne în istoria fotbalului românesc ca antrenorul care a adus cea mai mare performanță internațională a unei echipe din România.

În cariera sa de fotbalist, Emeric Ienei a evoluat pentru echipe importante precum Flamura Roșie Arad (actuala UTA), Steaua București și Kayserispor în Turcia.

Pe lângă Steaua, unde a înregistrat cele mai importante succese, Ienei a antrenat și echipe precum FC Bihor, CS Târgoviște, Videoton (Ungaria), Panionis (Grecia), U Craiova, dar și naționalele României și Ungariei. Deși se afla într-o stare fragilă, legendarul antrenor a ieșit la fereastra casei sale, în iunie 2024, pentru a vorbi despre naționala României și despre antrenorul de atunci, Edward Iordănescu, fiul fostului său elev, Anghel Iordănescu.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...