Scandal pe un fond de vânătoare, au curs amenzile după ce un botoșănean și-a scos oile la pășune și a lăsat liberi câinii!

Jandarmii botoșăneni au depistat în aceeași zi și patru persoane care pescuiau recreativ la copcă pe lacul de acumulare Bucecea, folosind dispozitive confecționate artizanal (pripoane).

Vineri, 23 ianuarie, în urma unei acțiuni desfășurate de Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani pentru protecția fondului cinegetic și a resurselor acvatice vii în zona lacului de acumulare Bucecea și a comunei Văculești, au fost aplicate 12 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 10.000 de lei.

Un tânăr în vârstă de 21 de ani a fost sancționat cu amenzi totalizând 6.500 de lei atât pentru nerespectarea prevederilor legale privind vânătoarea și protecția fondului cinegetic, cât și pentru încălcarea normelor de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.

Acesta a scos la pășune o turmă de ovine pe terenuri agricole care nu-i aparțin, fără a avea acordul scris al proprietarilor, pe raza comunei Văculești, și a lăsat liberi câinii însoțitori ai turmei pe fondul de vânătoare nr.46 Văculești.

De asemenea, bărbatul a devenit recalcitrant la vederea jandarmilor și a proferat injurii, a refuzat să furnizeze date pentru stabilirea identității sale și a încercat să împiedice jandarmii să-și îndeplinească obligațiile de serviciu.

În conformitate cu prevederile Legii nr.407/2006 privind vânătoarea și protecția fondului cinegetic, lăsarea liberă a câinilor de vânătoare sau a celor însoțitori de turme sau cirezi în fondurile cinegetice, altfel decât vaccinați sau dehelmintizați constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 250 de lei la 750 de lei.

În cadrul aceleiași acțiuni, jandarmii botoșăneni au depistat patru persoane care pescuiau recreativ la copcă pe lacul de acumulare Bucecea, folosind dispozitive confecționate artizanal (pripoane) ori mai mult de trei undițe și/sau patru lansete cu câte două cârlige fiecare, faptă de natură contravențională prevăzută de Legea nr.176/2024 a pescuitului și protecției resursei acvatice vii și sancționată cu amendă de la 1000 de lei la 1500 de lei.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani va avea în atenție și în continuare protecția mediului cinegetic și piscicol județean, pe lângă misiunile executate permanent pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...