Salariile de merit si primele vor fi acordate in limita bugetelor ministerelor

Salariile de merit si primele vor fi acordate si in acest an pentru cel mult 10 luni, intrucat bugetele pentru personal ale ministerelor sunt mai mici cu 20% fata de 2008.

"Chiar daca Ministerul Muncii a fost de acord cu eliminarea articolelor 6 si 7 din Ordonanta de Urgenta, ce priveau salariile de merit si fondurile de premiere, aceste drepturi nu vor putea fi acordate decat zece luni, intrucat a fost mentinut articolul 20, care obliga ordonatorii principali de credite sa se incadreze in bugetul pe acest an", a declarat secretarul general al FEN, Constantin Ciosu, dupa terminarea negocierilor dintre sindicate si Ministerul Muncii.

In cadrul negocierilor de luni, articolul 20 al proiectului de Ordonanta de Urgenta a fost mentinut, insa forma sa a fost modificata, fiind eliminata obligatia pentru ordonatorul principal de credite ca, in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a actului normativ, sa ia toate masurile necesare pentru incadrarea in limita cheltuielilor de personal.

In forma modificata, articolul 20 prevede ca ordonatorul de credite - ministerele - sa se incadreze in bugetul de cheltuieli pe 2009, fara a fi mentionat termenul de 30 de zile, insa sindicatele semnaleaza ca bugetele ministerelor sunt cu 20% mai mici decat anul trecut.

Ciosu a avertizat ca actiunile de protest ale profesorilor vor continua pana cand vor fi respectate drepturile salariale in invatamant, inclusiv aplicarea legii ce priveste majorarea salariilor.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...