Salarii de invidiat la Modern Calor! "Sunt imorale", spune primarul

Consiliul de Administrație al societății de termoficare a aprobat majorarea lefurilor celor trei directori ai unității, astfel că salariul lui Florin Sandu, directorul Modern Calor, a fost stabilit la 6.500 de lei, al Denisiei Agapie, directorul economic, la 5.700 de lei, iar al lui Ion Diaconu, directorul tehnic, la 5.400 de lei, în toate cazurile sumele fiind brute.

Și toate acestea în condițiile în care societatea trăiește din subvențiile de la bugetul local.

Primarul Ovidiu Portariuc a aflat de această situație, și a dispus o verificare care s-ar putea solda cu schimbarea Consiliului de Administrație de la Modern Calor.

“Am solicitat un punct de vedere, am discutat și cu o parte dintre consilieri. Luăm în calcul inclusiv schimbarea Consiliului de Administrație la Modern Calor. Asemenea măsuri or fi legale, dar sunt imorale în perioada pe care o traversăm, în care Modern Calor trăiește din subvenții de la bugetul local, în care nu au prezentat încă niciun proiect de reducere a prețului gigacaloriei, pentru că asta le-am cerut în primul rând. În schimb vâd că se umblă la salarii.", a spus primarul Ovidiu Portariuc.

Acesta a precizat că a avut o discuție cu toți directorii de societăți subordonate și i-a rugat să fie atenți pentru că s-a primit un semnal de la nivel central ca salariile directorilor să fie plafonate la nivelul salariului viceprimarului, însă nu toți au ținut cont de aceste recomandări.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...