Fugă prin Piața Mare după un contrabandist de țigări!

Duminică dimineaţa, în jurul orei 06.40 , în urma unei acţiuni executate în Piaţa Centrală a municipiului Botoşani, pe linia combaterii comerţului ilegal cu produse accizabile, jandarmii au observat un bărbat care vindea ţigări, iar la vederea acestora a fugit .

Lucrătorii Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Botoşani au procedat la urmărirea acestuia. La intersecţia străzilor Calea Naţională şi Ion Pillat, bărbatul a aruncat o geantă, continuându-şi deplasarea spre intrarea în bazar, unde a fost oprit de oamenii legii.

Geanta abandonată de bărbatul în vrstă de 40 de ani, din municipiul Botoşani, a fost recuperată de jandarmi, iar la controlul acesteia a fost găsită cantitatea de 1460 de ţigarete.

Deoarece bărbatul nu a putut prezenta acte privind provenienţa ţigărilor, jandarmii le-au ridicat în vederea confiscării.

Ţigările au fost predate unui lucrător din cadrul Direcţiei Judeţene de Accize şi Operaţiuni Vamale Botoşani, în vederea confiscării bunurilor şi aplicării sancţiunii contravenţionale.

Conform prevederilor legale, persoanele care comercializează sau deţin în afara antrepozitului fiscal produse accizabile fără a îndeplini condiţiile prevăzute de lege, pot fi sancţionate contravenţional cu amendă cuprinsă între 20000 şi 100000 de lei, fiind de asemenea aplicată şi măsura complementară de confiscare a bunurilor comercializate în mod ilegal.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...