Românii din Spania tocmesc recuperatori "să stoarcă" salariile de la patronii rău-platnici

Când românul simte cum i se strânge laţul în jurul gâtului, mintea-i antrenată lucrează rapid, iar ideile salvatoare, fie ele nu tocmai ortodoxe, răsar ca din senin. Aşa se face că muncitorii care în provincia valenciană Alicante au probleme cu încasarea salariilor din care patronii mai "ciupesc" sau chiar le opresc la sfârşit de lună pe motiv că au fost atinşi de criza financiară, şi-au găsit un sprijin de nădejde în rezolvarea problemei. Recuperatori de simbrii, tocmiţi pe doar câteva zeci de euro, scrie Libertatea.

Românii, musafiri într-o ţară pe care o credeau a lor, pe ale cărei cărări necunoscute şi întortocheate au pornit-o cu ani în urmă, sunt primii care s-au trezit, brusc, gâtuiţi de năravurile unor patroni care nu prea le mai respectă drepturile, şi aşa destul de puţine. Mulţi dintre bieţii oameni care trudesc la "negru" pentru câteva sute de euro au avut surpriza să constate, la sfârşitul lunii, că şefii nu vor să-i mai plătească.

Cum nimeni nu vrea ca poliţia să împartă dreptatea, în scenă intră recuperatorii, tocmiţi de români să "stoarcă" banii de la patronii rău-platnici. Contra unui mic comision, stabilit, aşa ca între românaşi, recuperatorul îl convinge pe patron să scoată banii datoraţi. Nimic în plus, nimic în minus.

Un asemenea produs al crizei este Diego, aşa cum se prezintă fostul boxer de categorie grea care a plecat din România în urma cu mai bine de şapte ani. Când nu păzeşte clubul, adică bordelul la care lucrează ca bodyguard, sportivul iese la "înaintare" pentru conaţionalii lui aflaţi la necaz. A devenit recuperator de salarii.

"Am fost în brigăzi care au făcut deranj mare aici, în Alicante. Lucram cu ţiganii care dădeau iama în port, la iahturile şmecherilor şi vindeau totul pe nimic. Le ţineam spatele că ieşeau scandaluri mari cu africanii...Acu`, când lucrurile nu mai merg aşa de bine, că e foamete, mă bag la orice. M-a scos criza din casă...Când vine la mine unu` care a luat ţeapă de la patron, mi se urcă sângele la cap. Mă iau nervii ăia mari că îşi bat joc de noi, românii... Mă duc singur peste el, fără brigadă. Cred că mă respectă, că le place vorba mea, că toţi dau banu` imediat fără să pun mâna pe ei. De acolo îmi trag obrazul meu, pâna-ntr-o sută, că e foame la toţi, şi restul îi dau la român...Dacă am cinci-şase pe săptămână, e beton. Da` sunt mai mulţi şi mă scot bine, că mi-am făcut firmă şi vine lumea la mine...Poliţie?...Nici vorbă, nimeni nu are interes. şi chiar dacă s-ar întâmpla, ăla îşi mută şandramaua", îmi spune Diego, o adevărată forţă a naturii, recuperatorul de simbrii.

 

 

Libertatea
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Accident, duminică dimineață. Un bărbat a intrat cu mașina în șanț la ieșire din Botoșani!

astăzi, 08:34

O persoană a ajuns la spital în urma unui accident rutier produs la ieșirea din municipiul Botoșani spre Răchiți, în urmă cu puțin timp. În eveniment a fost implicat un singur...

Aducerea moaştelor Sf. Mc. doctori fără de arginţi Chir şi Ioan (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Aducerea moaştelor Sfinţilor Mucenici doctori fără de arginţi Chir şi Ioan (412) - aceşti Sfinţi sunt sărbătoriţi şi pe 31 ianuarie, la ziua martiriului lor. Sfântul Chir era din ...

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...